Viac foto v galérii

Zlodeji vykradli 2 fary. Škody sa vyšplhali na viac než 100 000 eur

n 14.6.2016 8:50 - Galanta

Žiadna krádež nie je s kostolným poriadkom, dvojnásobne však taká, pri ktorej páchateľ  neváha prekročiť farské brány. K dvom takýchto prípadom došlo len nedávno vo Veľkej Mači a v Abraháme.

Tam kde mnohí hľadajú odpustenie svojich hriechov, sa dvaja zlodeji jedného veľkého dopustili. Krádež v prvej z uvedených obcí má na svedomí, polícii už veľmi dobre známa, dvojica- 34 ročná Silvia Karalová zo Slavošoviec (okres Rožňava) a 39 ročný Peter Rigó z Veľkého Blahova. Majetkovej trestnej činnosti sa totiž dopustili aj v minulosti, a to nielen v Trnavskom kraji.

Krádeži predchádzal „terénny prieskum“

Táto podarená dvojica navštívila Veľkú Maču najskôr v piatok 3. júna, aby si zistila miestne pomery. Na návšteve obce im robil spoločnosť aj 15 ročný chlapec, vďaka ktorému sa snažili nevzbudzovať veľkú pozornosť. V obci vystupovali ako bežná rodina. Avšak onedlho sa do nej vrátili a to za úplne iným motívom, než len na bežnú návštevu.

Ako to, za Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave, uviedla Mária Linkešová: „Počas bohoslužby v miestnom kostole využili príležitosť a v podvečerných hodinách sa vlámali do priestorov fary, kde odcudzili niekoľkotisícovú hotovosť, zlaté a strieborné predmety za viac ako 100 000 eur.“

Zlodeji neunikli pozornosti občanov

Vďaka pozorným občanom, ktorým neunikla už ich prvá návšteva v obci, sa však polícii podarilo túto dvojicu stotožniť a pri následnej domovej prehliadke na ich „domovskej“ adrese, teda v miestnej časti Bratislavy Ružinov, kde sa dlhší čas zdržiavali, sa im tiež podarilo zadržať vozidlo, ktoré využili pri krádeži.

Po dvojici momentálne polícia vyhlásila pátranie. Zároveň však žiada aj občanov, aby jej pomohli podaním informácií o mieste pobytu tejto dvojice. Môžu sa pohybovať aj v sprievode detí, nakoľko žena je matkou 6 detí vo veku od 4 do 16 rokov.

Ak by ste vedeli akékoľvek informácie, neváhajte kontaktovať ktorékoľvek oddelenie polície, prípadne vytočiť číslo 158. Možno im takto môžete zabrániť aj v ďalšom páchaní podobnej trestnej činnosti.

Prípad z Veľkej Mače nebol jediným

Toto však nie je jediným podobným prípadom krádeže. Návštevu zlodejov totiž zažila aj fara v obci Abrahám, ktorá susedí s obcou Veľká Mača. Páchatelia si pri nej odniesli stravné lístky a 300 eurovú hotovosť.

Polícia pracuje aj s verziou, že páchateľmi tejto krádeže mohla byť rovnaká dvojica. V prípade dokázania viny by im za ich činy hrozil trest odňatia slobody vo výške 3 až 10 rokov.

Škoda sa nedá merať len peniazmi

Netreba pritom zabúdať, že krádežou sa títo páchatelia nemusia dopustiť len hmotnej škody. Fary mnohých kostolov ukrývajú cenné historické artefakty, pričom mnohé z nich boli v minulosti zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok (ďalej len NKP) ako hnuteľné NKP.

Pričom ich stratu mnohokrát nie je možné vyčísliť len peniazmi, oveľa väčšia je strata nášho kultúrneho dedičstva, ktorá je nenahraditeľná.

Aj dnes sa totiž skúsenejší zlodeji radi utiekajú k ničeniu ukradnutých predmetov z drahých kovov, čím si zaisťujú hladký priebeh predaja týchto vzácnych kúskov. Ani dnes totiž nie je jednoduché priniesť do záložne bohoslužobný kalich, avšak to už neplatí o zlomkovom zlate.

Cena týchto predmetov je však často daná majstrovskou prácou ich zhotoviteľov, vekom a nielen váhou kovu a jeho cenou v peniazoch.

 

Text a foto: Adriána Kondlová