Oravské folklórne leto ponúka tradičnú ľudovú kultúru

n 13.6.2016 18:00 - Dolný Kubín

Oravské folklórne leto je výsledkom deviatich združených podujatí s tematikou tradičnej ľudovej kultúry na Orave. V spoločnom mediálnom projekte ich spojilo Oravské kultúrne stredisko (OKS) so sídlom v Dolnom Kubíne pre ucelené a komplexné odprezentovanie najvýznamnejších letných aktivít v regióne.

„Touto iniciatívou chceme zvýšiť atraktívnosť a návštevnosť festivalov a podujatí, ktorých dramaturgia a program je zaujímavý a osloví nielen domácich divákov, ale i návštevníkov z iných častí Slovenska a zo zahraničia,“ povedal riaditeľ OKS Miroslav Žabenský.

Oravské folklórne leto je pozvánkou na festivaly a obecné slávnosti, ktoré sa uskutočnia v júli a auguste vo Veličnej, Podbieli, Malatinej, Sihelnom, Dlhej nad Oravou, Zuberci, Nižnej a Párnici. V spoločne vydávaných propagačných materiáloch sa prezentujú i letné aktivity Múzea oravskej dediny.

Folklórne leto má veľký ohlas

O vzájomnej participácii miestnych usporiadateľov svedčí i skutočnosť, že mediálny projekt je financovaný zo združených zdrojov.

„Oravské folklórne leto sa už po sedem rokov stretáva s pozitívnym ohlasom nielen medzi verejnosťou, ale i medzi členmi folklórneho hnutia na Slovensku. Vychádzajúc z predchádzajúcich skúsenosti bude informačný materiál Oravského folklórneho leta distribuovaný počas leta nielen na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku, ale bude záujemcom k dispozícii v informačných kanceláriách, múzeách a skanzenoch, centrách turistického ruchu, v kultúrnych inštitúciách na Slovensku a s pomocou zahraničných partnerov aj v Poľsku a Českej republike,“ doplnil Žabenský.

Začiatok vo Veličnej, záver v Párnici

Oravské folklórne leto sa začne 2. júla vo Veličnej 19. Folklórnymi slávnosťami dolnej Oravy a tradičným jarmokom. Záujemcov okrem pestrej ponuky programov folklórnych skupín a súborov osloví určite i prvá predajná výstava koní so sprievodnými atrakciami.

Posledné festivalové podujatie bude Desáto párnickô švábkobraňá, festival zemiakov a folklóru 28. augusta v Párnici. Folklórnymi aktivitami bude žiť i Múzeum oravskej dediny v Zuberci, ktoré okrem celodennej prehliadky ponúkne i tematické programy.

Text a foto: TASR