Medzinárodná neonatologická konferencia sa venuje novým poznatkom

n 13.6.2016 14:00 - Košice

Medzinárodná Košická neonatologická konferencia, ktorá sa dnes začala v Košiciach, hostí odborníkov zo Spojených štátov, Anglicka, Španielska i Česka. Zaoberajú sa výsledkami výskumu v neonatológii a budú tiež diskutovať o nových diagnostických a liečebných postupoch.

Je to siedmy ročník tejto konferencie. Darí sa nám pozývať svetových expertov do Košíc, aby sme počas dvoch, troch dní otvorili určité témy, ktoré sa týkajú terapie, diagnostiky a našli to najideálnejšie riešenie pre tých najkomplikovanejších pacientov,“ uviedol prednosta Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) a Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach Peter Krcho.

Zaujímavé témy

V rámci trojdňovej konferencie sa budú odborníci zaoberať témami týkajúcimi sa predčasne narodených detí, ako sú stimulácia dieťaťa po pôrode v prvých minútach života, resuscitácia, optimálna koncentrácia kyslíka, žltačka, či hladina glukózy.

„Niekedy, aj základné veci ako napríklad, aká je najvhodnejšia glukóza u novorodenca, ktorý ma komplikácie, sú témy, ktoré nie sú ešte jednoznačne uzavreté a je určitá variabilita v terapeutických postupoch. Chceme vedieť, aké sú výsledky výskumov,“ spresnil Krcho.

Veľmi zaujímavá oblasť diskusie je podľa jeho slov materské mlieko.

„Čo s ním, ako ho použiť ako enzým, ako ho použiť ako liek. Ako pokračovať v podávaní mlieka u tých najrizikovejších detí, kedy, v akých dávkach, to sú tiež zaujímavé témy, ktoré sa opakovane objavujú vo výskumoch v celom svete," povedal prednosta kliniky.

Pribúdajú komplikované prípady

Na košickej Klinike neonatológie LF UPJŠ a DFN príjmu ročne podľa Krcha približne 380 detí. Ide závažné a komplikované prípady.

„Ostatných 15 rokov počet predčasne narodených detí rástol, ale posledné dva, tri roky sa to stabilizovalo. Pribúdajú nám veľmi komplikované prípady. Čoraz častejšie sa púšťame do stavov, ktoré sa v minulosti zdali ako neriešiteľné. Sú to napríklad komplikované gravidity, ktoré už od 19. týždňa majú vysoké riziko potratu. Podarí sa nám to dotiahnuť do obdobia 25. - 26. týždňa a rodia sa deti, ktoré sú iné a sú to pre nás iné výzvy,“ dodal Krcho.

Text a foto: TASR