Viac foto v galérii

Piešťany si zaspomínali na staré dobré časy. V plnom lesku

n 13.6.2016 14:26 - Piešťany

V Piešťanoch sa počas uplynulého víkendu stretli vzácne a raritné vozidlá z takmer všetkých kútov sveta. Záver Rally na Kúpeľnom ostrove oslávili v plnom lesku.

Stovky raritných veteránov na jednom mieste

Zraz veteránov, ktoré skutočne nepatria do starého železa, si v sobotu 11. júna obyvatelia Piešťan užili do sýtosti. Svetová Fifa World Rally veteránov, ktorá prešla Slovenskom, zakončila svoju púť práve tu, na piešťanskom Kúpeľnom ostrove. Priviedla sem stovky vzácnych áut, ale aj iné legendy, ktoré kedysi brázdili cesty.

Oldtimery tu opäť privítali stovky nadšencov. Po rokoch na domácej pôde Rally vystriedala obľúbené Piešťanské zlaté stuhy a dala im punc svetového podujatia. Aj vďaka tomu sa tu stretli vozidlá, z ktorých sa do dnešných čias zachoval len jeden známy exemplár. Prípadne značky, ktoré už dávno skončili v prepadlisku dejín. Trabanty by ste tu však čakali márne.

Pozvanie prijali aj pretekárske hviezdy

Toto podujatie totiž patrí v meste medzi najprestížnejšie, najobľúbenejšie a zároveň najočakávanejšie v roku. Ročník 2016 bol v Piešťanoch okorenený aj vzácnou návštevou.

Pozvanie na Kúpeľný ostrov prijal niekoľkonásobný víťaz motocyklového svetového šampionátu a viacerých pretekov Grand Prix Giacomo Agostini, ale aj naši viacnásobní víťazi Peter Baláž a Štefan Svitko. Na ich podpisy čakali stovky fanúšikov aj niekoľko hodín.

Na závere si tieto vzácne vozy, ktoré to mali dovolené ako jediné, prešli Kúpeľným ostrovom v žiare ohňostroja. Svoju chvíľku slávy si skutočne zaslúžia, rovnako ako ich majitelia, ktorí do ich lesku venovali nielen množstvo financií, ale aj hodín strávených ich údržbou. Aj vďaka tomu ich dnes môžeme stále obdivovať na našich cestách. Aj keď len pri takýchto príležitostiach.

O zážitky neboli ukrátení ani milovníci dvoch kolies, či vojenskej techniky

Okrem nich sa na Kúpeľnom ostrove predstavili aj historické motocykle, ale aj bicykle, ktoré zastupovalo aj rýdzo trnavské „spoločenstvo“ Tyrnaviavelo. Do Piešťan prinieslo aj niekoľko kúskov vyrobených priamo v Trnave. No medzi najobdivovanejšie kúsky patrili aj tie, ktoré reprezentovali vojenskú históriu. Na pár hodín obsadili tunajší park.

Ak ste toto príjemné podujatie v tomto roku nestihli, určite ešte budete mať príležitosť sa sem vrátiť. Podujatia spojené s veteránmi tu totiž patria medzi stálice.  

Nezabudnite si sem priniesť svoje fotoaparáty a neváhajte ani s návštevou tých najmenších divákov. Toto podujatie ich totiž zaujme rovnako ako tých skôr narodených. Na pamiatku si môžete odniesť aj fotografiou z legendou ciest. Prípadne vášeň na celý život.

 

Text a foto: Adriána Kondlová