Dúbravka chystá čerešňovú sobotu

n 13.6.2016 15:00 - Bratislava IV

Zábava s čerešňami na všetky spôsoby. Taká bude sobota 18. júna v Mestskej časti Bratislava – Dúbravka.

Hlavný program sa začne o 18. hodine, priestor pred Domom kultúry Dúbravka ožije však už o pol hodinu skôr. Predstaví sa Miestny odbor Matice slovenskej s pásmom o tradíciách čerešní v Dúbravke.

Večer s DJ Lieskovským

Potom už je pripravený podvečer so všetkým, čo k tomu patrí – štrúdľami, čerešňovým strapcom a inými čerešničkami v programe.

O zábavu sa postará Country kapela Oukey a DJ Milan Lieskovský. Celý podujatím bude sprevádzať Lenka Debnárová.

O najlepší recept

„Akousi novinkou v tomto roku je súťaž o najlepší recept a koláč na Čerešňovom juniálese,“ hovorí starosta Dúbravky Martin Zaťovič. „Dúbravčania už začali posielať recepty na čerešňové dobroty, koláč podľa tohto receptu majú priniesť v sobotu, kde prebehne spoločné ochutnávanie.“

Mestská časť Bratislava Dúbravka začala už vlani oživovať svoju čerešňovú tradíciu a slávnu minulosť.

Čerešne vyvážali do Prahy

Dúbravka bola totiž kedysi obec, kde sa darilo ovocinárstvu a čerešne sa vyvážali až do Prahy. Najväčší rozsah nadobudol vývoz po prvej svetovej vojne, keď sa stali významnou obchodnou komoditou, ktorá vylepšovala rozpočet mnohých rodín. Dúbravčania zo železničnej stanice v Lamači v sezóne mohli denne vypraviť jeden až jeden a pol vagóna čerstvých čerešní do Prahy. Typické jedlo pre Dúbravku bolo preto také, ktoré obsahovalo aj čerešne.

Súťaž o najlepší recept a koláč na Čerešňovom juniálese. Recepty treba posielať: radaseniorov@gmail.com,na facebook Domu kultúry Dúbravka,na facebook Mestskej časti Dúbravka,alebo osobne prineste na vrátnicu do Domu kultúry Dúbravka do 17. júna. Recept označený menom, adresou a telefónnym číslom slúži ako prihláška do súťaže.Hotové výrobky / maximálne 3 kúsky/ môžete priniesť v sobotu 18.6. 2016 pred Dom kultúry v čase od 16. do 17. hodiny.

(byt), foto: TASR