Turčianske slávnosti folklóru vyvrcholili galaprogramom

n 13.6.2016 10:10 - Martin

Vystúpením folklórnych súborov, folklórnych skupín, ľudových hudieb, speváckych skupín a inštrumentalistov vyvrcholil v Múzeu slovenskej dediny (MSD) v Martine 32. ročník Turčianskych slávností folklóru. Program odštartoval o 10.00 hod. jarmokom tradičných remesiel a vyhodnotením súťaže Turiec maľovaný a pokračoval vystúpením detských folklórnych skupín. V programe Zahrajme sa na remeselníkov vystúpili detské folklórne skupiny, detské a mládežnícke súbory a detské ľudové hudby a sólisti z regiónu Turiec.

Detské folklórne skupiny sa predstavili aj v popoludňajšom bloku nazvanom Vidieť, Bože, vidieť, ten turčiansky vidiek. Turčianske slávnosti folklóru vyvrcholili o 14.15 hod. galaprogramom. V ňom vystúpili jubilujúce folklórne súbory Kriváň z Turian a Fatran z Martina, vystúpili aj folklórne súbory Turiec z Martina a Lysec z Belej-Dulíc, detské folklórne súbory Lúčik z Turčianskych Teplíc a Stavbárik zo Žiliny, ľudové hudby a sólisti inštrumentalisti z regiónu Turiec. Hosťom bol folklórny súbor Hriňovčan z Hriňovej.

Prezentovali sa výtvarníci a rezbári

Pre návštevníkov Turčianskych slávností folklóru boli pripravené okrem kultúrneho programu aj sprievodné podujatia – prezentácia tvorby členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov, turčianskych rezbárov a sochárov, škola plieskania bičom či drevený kolotoč.

Dnes tovariš, zajtra majster

V tomto roku bolo po prvý raz súčasťou hlavného programu TSF sprievodné podujatie Dnes tovariš, zajtra majster, na ktorom študenti stredných škôl predviedli ukážky tradičnej výroby vo svojich prácach a pracovníci MSD ukázali plstenie ovčej vlny a brúsenie nožov na ručnom brúse.

Turčianske slávnosti folklóru organizujú TKS v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), Slovenské národné múzeum v Martine – MSD, Turčianske združenie pre šírenie a ochranu tradičnej a ľudovej kultúry Martin a mesto Martin. Podujatie je podporené z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancované s podporou ŽSK.

Text a foto: TASR