Na festivale Dotyky a spojenia sa predstaví 24 divadiel

n 11.6.2016 12:30 - Martin

Dvanásty ročník nesúťažného festivalu profesionálnych divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia ponúkne od 20. do 25. júna v Martine 26 predstavení 24 divadiel z 11 slovenských miest. Patrónkou tohto ročníka festivalu je herečka Mária Kráľovičová. Na tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine František Výrostko. Ambíciou festivalu je podľa neho vyhľadávať a prezentovať najzaujímavejšie a najinšpiratívnejšie divadelné produkcie.

„Tešíme sa na všetky predstavenia, ktoré dramaturgická rada vyberala od 15. apríla 2015 do 15. apríla 2016. Verím, že vybrali najinšpiratívnejšie, najlepšie a najzaujímavejšie. Nielen pre odbornú verejnosť, ale aj pre bežného diváka,“ povedal riaditeľ SKD, ktoré je hlavným organizátorom festivalu.

Programová riaditeľka a zároveň členka dramaturgickej rady festivalu Dotyky a spojenia Monika Michnová zdôraznila, že pre dramaturgickú radu je každý rok náročný.

„Snažíme sa nevynechať žiadnu z divadelných premiér. Je pre nás dôležité, aby sme videli inscenácie a vedeli, že za výberom si stojíme. Je to náročné, pretože rozhodnutie dramaturgickej rady vždy bolo a vždy bude subjektívne. Rozhodujeme sa podľa vlastného presvedčenia, vkusu a estetického kódu. A vyberáme inscenácie, ktoré považujeme za najzaujímavejšie, najinšpiratívnejšie, ktoré vznikli v sledovanom období,“ uviedla Michnová.

Divadlo na námestí

„Sme radi, že aj tento rok budú na našom festivale najväčšie a najvýznamnejšie divadlá. Keď je dobré počasie, festival je vždy skvelý. Dôležité je, aby vyšiel z divadla a bol aj na námestí. Aby mesto päť, šesť dní žilo divadlom. Veríme, že sa to podarí aj tento rok, tak ako po minulé roky,“ doplnil člen dramaturgickej rady festivalu Róbert Mankovecký.

Riaditeľ martinského divadla podotkol, že rovnako dôležité, ako poskytnúť divadelníkom priestor na konfrontáciu vlastnej práce s tvorbou iných divadiel, je pre organizátorov podnecovanie kritickej reflexie tvorby.

„Ku každej inscenácii hlavného festivalového programu sa uskutoční diskusia jej tvorcov s divákmi bezprostredne po predstavení a s vybranými kritikmi v rámci Kritickej platformy. Súčasťou programu bude tradične blok Dotyky a spojenia Junior (20. 6.), ktorý ponúkne tri najzaujímavejšie inscenácie študentov Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave a Akadémie umení (AU) v Banskej Bystrici,“ dodal Výrostko.

Potrebujú Slováci kultúru?

Upozornil, že festival Dotyky a spojenia obohatí aj diskusia Michala Havrana a jeho hostí na tému Potrebujú Slováci kultúru (divadlo)?

„Hosťami budú riaditeľka Divadla Štúdio tanca a choreografka Zuzana Ďuricová Hájková, producentka a kultúrna expertka Zora Jaurová, básnik, prekladateľ a esejista Zbigniew Machej, režisér a umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí Marián Pecko a režisér a riaditeľ Činohry Slovenského národného divadla (SND) Roman Polák,“ podotkol riaditeľ SKD. Záštitu nad festivalom Dotyky a spojenia 2016 prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič.

Text a foto: TASR