Divadelné námestie oživila pozvánka na Turčianske slávnosti folklóru

n 11.6.2016 10:00 - Martin

Živej pozvánke na 32. ročník Turčianskych slávností folklóru, ktoré vyvrcholia v nedeľu 12. júna v Múzeu slovenskej dediny (MSD) v Martine, patrilo martinské Divadelné námestie. Podľa manažérky pre záujmovo-umeleckú činnosť Turčianskeho kultúrneho strediska (TKS) v Martine Evy Palovčíkovej Záthureckej v približne hodinovom programe vystúpili domáce folklórne kolektívy, hosť zo Žiliny a pozývali na hlavný program Turčianskych slávností folklóru.

Doplnila, že v nedeľňajšom hlavnom programe vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti.

„V tomto roku bude prvýkrát súčasťou hlavného programu Turčianskych slávností folklóru sprievodné podujatie Dnes tovariš, zajtra majster, na ktorom študenti stredných škôl predviedú ukážky tradičnej výroby vo svojich prácach a pracovníci MSD ukážu plstenie ovčej vlny a brúsenie nožov na ručnom brúse,“ uviedla manažérka pre záujmovo-umeleckú činnosť TKS.

Jarmok tradičných remesiel

V MSD začne program o 10.00 hod. pred krčmou z Oravskej Polhory jarmokom tradičných remesiel.

„Vo voziarni z Moškovca vyhodnotíme literárno-výtvarnú súťaž detí a na hlavnom pódiu začne program o 11.00 hod. Najprv to bude program detských folklórnych súborov pod názvom Zahrajme sa na remeselníkov. Potom ich vystriedajú kamaráti z dedinských folklórnych skupín s programom Vidieť, Bože, vidieť, ten turčiansky vidiek. A o 14.15 hod. začne galaprogram pod názvom Keď husle zahrajú, nožičky tancujú. V ňom vystúpia okrem domácich folklórnych súborov aj dvaja jubilanti – folklórny súbor Kriváň z Turian, ktorý tento rok oslávi 30 rokov a folklórny súbor Fatran z Martina, ktorý tento rok oslávi 20 rokov. Hlavným hosťom Turčianskych slávností folklóru je folklórny súbor Hriňovčan z Hriňovej,“ dodala Palovčíková Záthurecká.

Text a foto: TASR