Lipták: Moja najťažšia sezóna v Sporte

n 31.5.2016 15:41 - Hlohovec

Sporta Hlohovec si zapísala už piatu striebornú sezónu. Počas nej sa však musel tréner Martin Lipták vysporiadať s množstvom zranení, ale aj niekoľkými odchodmi, či príchodmi. Všetko vyvrcholilo skvelým semifinálovým divadlom s Topoľčanmi, v ktorom Sporta postúpila 3:0 na zápasy, no až dva museli rozhodnúť strely zo sedemmetrových hodov. Za celou sezónou sa obzrel aj tréner Lipták.

Gratulujeme k striebru. Skúste v globále zhodnotiť sezónu...

Z tých všetkých sezón čo pôsobím v Hlohovci, bola určite najťažšia. Veľa odchodov, málo príchodov, málo mladých hráčov schopných naskočiť, veľa zranení a doliečovaní, interné problémy. O to si viac vážim striebro a záver sezóny. Dohrali sme to veľmi dobre, kvalitne a s hlavou hore.

Šťastie vám neprialo pri žrebe Pohára EHF. Dostali ste francúzske Chambéry Savoie. Mužstvo známe, no veľmi silné, čo potvrdili najmä v prvom zápase....

Ten zápas u súpera bol strašný! Je to silný súper s tradíciou a kvalitou, ale prehrať ho takým rozdielom bolo fakt ponižujúce. Neukázali sme tam nič hlavne v útoku, dať za 60 minút 12 gólov…Stalo sa.

Prvý zápas sa bral ako výbuch. Keď sa však po čase obhliadnete, kam to až váš súper dotiahol (Final four EHF), s tým, že v treťom kole vyradil vtedajšieho víťaza tohto pohára Fuchse Berlín, je to aspoň malá náplasť?

Nie. Nie som z tých, čo sa s tým bude ďalej zaoberať. Odveta bola lepšia, potrápili sme ich a tým sa, až na informácie o pokračovaní pohára EHF, pre mňa pohárový rok skončil. Načo sa v tom patlať?

S blížiacim sa koncom roka odišli z mužstva skúsení Ivanov s Dudášom. Bol to citeľný zásah do zostavy?

Nemáme taký káder, ktorý by takáto strata nezasiahla. Aj keď skončil Kožík, tak sme to cítili! Hlavne čo sa týka obrany, to bol silný zásah do nášho systému.

Napriek tomu sa Sporta dokázala v decembrovom dvojzápase prebojovať až do finále Slovenského pohára, kde si zmerala sily s Prešovom. Po výbornom prvom domácom zápase, ktorý ste vyhrali o šesť gólov, rozhodla v tom druhom desaťminútovka, súhlasíte?

Dokázala. Dudášove obranné aj útočné úlohy prevzal Tomáš Laho, do hry sa zapojil aj uzdravený Sivák a dali sme sa dohromady. Neplakali sme. V Prešove sme nehrali zle, 50 minút to bolo dobré, ale nezvládli sme tých spomínaných 10 minút. Je to škoda, ale netreba sa z toho zblázniť.

Už pred nadstavbou ste avizovali, že začínate s prebudovávaním tímu. Je preto z tohto pohľadu tretie miesto po nadstavbovej časti adekvátne?

Ešte raz. Olejár, Mažár, Petrov, Miženko, Baláž, Ivanov, Dudáš, Kožík - odchody. Hriňák, Sivák, Briatka, Hes príchody. Takáč, Vaňko, Sivák dlhodobo zranení, Holdoš po reoperácii, Janíček po polroku pauzy po zranení kolena. Aj štvrté miesto by bolo úspechom! A prebudovávanie je našim cieľom. Ale chce to postupnosť a povedzme si úprimne, aj moju väčšiu dôveru v mladých. A trpezlivosť od všetkých zúčastnených - funkcionárov, hráčov, mňa a v neposlednom rade fanúšikov.

Okrem prehry s Topoľčanmi a Prešovom zarezonovala najmä tá Šali....

Kiel prehral v Balingene, PSG v St. Rafaeli, Prešov v Topoľčanoch a my v Šali. Lebo sa to deje. Lebo to k športu patrí. V tom čase sme hrali dobre, čo sa potvrdilo aj potom v semifinále s Topoľčanmi. Dobehli nás v Šali naše problémy a nakoniec, súper hral dobre a víťazstvo si zaslúžil.

V semifinále play off ste sa tradične stretli s Topoľčanmi. Už minulú sezóne ste vraveli, že tieto vaše zápasy sú vrcholom sezóny. Potvrdilo sa to, dva museli rozhodnúť rozstrely, jeden skončil rozdielom gólu...

Bolo to pekné semifinále. Aj kvalitné, aj bojovné, aj emotívne. Reklama na náš šport. Že to pár idiotov znehodnotilo tým, že nám “niekto pomohol”, s tým neurobíme nič. Z mojej strany to bolo pekné divadlo a povedal by som to, aj keby sme nepostúpili.

Dostali ste sa do finále, kde ste chceli potrápiť Prešov. Hoci to opäť skončilo 0:3 na zápasy, druhý a tretí zápas boli vzácne vyrovnané, súhlasíte?

Áno. Naše prianie nás dobehlo. Ešte v pondelok pred finále sme boli vyhecovaní, sústredení a hlavne  sebavedomí, že to bude inak, ako po minulé roky. Zranenie Tomáša Laha a v zápase strata Siváka nás hlavne v obrane vrátila do reality. A ešte keď sa zranil Papp, hoci ide o mladíka, ktorý toho ešte veľa nenahral, došli kusy. A čo sa stalo v dvoch zápasoch potom, to bolo pôsobivé! Ten zvyšok mužstva sa nedal lacno vyprášiť, hrýzol, hoci asi všetkým bolo jasné, ako to skončí. A bola to dobrá hádzaná, hoci som mal obavy, že nebude. Tie drísty, že sa Prešovčania veľmi nemuseli spotiť sú úbohé. Prešov je zaslúžene majstrom, ale dresy si museli poriadne vyprať!

Zápasy málokedy bývajú o jednom mužovi, napriek tomu, ako veľmi bola citeľná strata Tomáša Laha?

Bola. Dostal sa do pohody proti Topoľčanom a chýbal v obrane aj v útoku.

Po treťom finálovom stretnutí ste prezradili, že ste mali pred ním obavu. Môžete povedať prečo?

Že to už nezvládnu tí, čo celú sezónu odtiahli. Ľubo Ďuriš, Fero Zaťko, Vlado Guzy, Matúš Hriňák a svojim spôsobom aj Boris Sivák, ale hlavne Marián Žernovič. Že stratia motiváciu bojovať, lebo vyhliadky pri stave 0:2 a zápase u súpera neboli ružové. Klobúčik dolu, ako to odohrali!

Splnili ste cieľ, dostať sa do finále a vybojovať účasť v Pohári EHF. Mala by teda vládnuť spokojnosť...

Čo sa mňa týka, veľká. Bol to ťažký rok. Patrí im vďaka. Žernovičovi za výborné výkony, Kašťákovi a Konečnému, že mu pomáhali, Zaťkovi, Ďurišovi, Guzymu, Lahovi, ktorí odohrali výbornú sezónu, Hriňákovi a Majbíkovi, ktorí sa na pravej strane riadne vytrápili, Holdošovi, Sivákovi, Janíčkovi, Vaňkovi, ktorí sa viac trápili so zraneniami ako so súpermi, Briatkovi a Hesovi, ktorí nám druhý polrok tiež pekne pomohli, Takáčovi, ktorý sa nám zranil, ale vráti sa a rovnako tak dorastencom Švorcovi, Péchymu, Panisovi, Hajkovi a Rákusovi, ktorí s nami trénovali a malo to prínos aj z pohľadu staršieho dorastu.

Sezóna sa pre vás skončila. Aký bude ešte program a kedy začnete prípravu?

 Do 12.6.budeme trénovať, trocha kondície a regenerácie, potom dovolenky. Prípravu začíname klasicky - sústredenie na Skalke, potom doma pomôžeme s našim Kempom, čakajú nás prípravné zápasy West Wien, Frýdek-Místek, ŠKP, Považská Bystrica, turnaj v Zubří a na záver Česko-slovenský pohár v Prešove.

Už počas semifinálovej série Sporta podpísala dvojicu Tschur, Hirtl, známe je, že odchádza Ďuriš. Pribudnú ešte nejaké ďalšie mená do kádra, respektíve opustí ho niekto?

Odchádza Milan Skokan, náš kondičný guru. Urobil veľký kus práce a je podpísaný na úspechoch tohto klubu veľkou časťou. Odchádzajú aj Bejby Ďuriš, ďalej Vlado Guzy, Boris Sivák a Juraj Janíček. Prichádzajú Tomáš Tschur, Lukáš Hirtl a ešte je v jednaní pár zaujímavých mien.

Na budúcu sezónu sa nebude hrať iba o prvú šestku do nadstavby, ale aj o účasť v spoločnej československej súťaži. Môže to pridať našej lige na atraktívnosti?

Veľmi vítam túto konfrontáciu, ale či to bude atraktívne, neviem. Počkajme si. Je to aj o tom, v akej “kondícii” budú mužstvá, ktoré to začnú hrať. Zaujímavé zápasy nás určite čakajú a pevne dúfam, že to pomôže hádzanej ako takej a hlavne mladým k tomu, aby len neleštili lavičky a aby sa učili.

(jv), www.sporta.sk