Jazda autobusom s pasažiermi cez umyváreň je najväčším lákadlom na DOD

n 4.6.2016 13:30 - Prešov

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) otvoril dnes svoje brány a v areáli spoločnosti v Ľuboticiach v rámci Dňa otvorených dverí pripravil pre verejnosť štvorhodinový program. Prvých návštevníkov za rampu závodu začali púšťať od 10.00 h.

Ide v poradí o štvrtý ročník podujatia, ktorý sa v meste teší širokému záujmu. Program zvlášť prispôsobili deťom ako bonus k sviatku MDD. Prešovčania, ktorí bývajú na Sídlisku III, Šváby a Sekčov, môžu využiť dopravu na miesto konania zadarmo, prešovský dopravca zabezpečuje prepravu mimoriadnymi spojmi v hodinových intervaloch. 

Ako to funguje za bránou

Riaditeľ DPMP Peter Janus pre TASR uviedol, že ich zámerom je predstaviť spoločnosť verejnosti aj zvnútra, aby cestujúci mohli vidieť, ako to funguje za ich bránami. „Mestská hromadná doprava nie sú len autobusy a trolejbusy, ktoré premávajú priamo na linkách, ale aj to zázemie, ktoré je potrebné – opravárenské, servisné a údržbové. Predstavujeme vlastne všetky činnosti, ktoré súvisia s mestskou hromadnou dopravou v Prešove. Aj toho roku pre veľký úspech zopakujeme prejazd autobusu cez umyváreň počas jej činnosti. Čiže v autobuse budú sedieť cestujúci,“ uviedol Janus. 

Prehliadka aj so sprievodcom

Návštevníci si môžu pozrieť priestory technického zázemia, vozidlový park aj s niekoľkými najstaršími autobusmi. Môžu si pozrieť spôsob kontroly technického stavu vozidiel, prácu na dopravnom dispečingu, elektrodispečingu či využitie vysokozdvižnej plošiny na opravu trolejového vedenia. V činnosti bude palubný počítač, historické i súčasné označovače cestovných lístkov. Prehliadku areálu môžu absolvovať individuálne alebo so sprievodcom.

Hudba, hry a súťaže

O dobrú náladu sa dnes starajú hudobné telesá BB country, podniková folklórna skupina Prešofske mapkare a Soľnobanská heligónka Jozefa Ňachaja. Návštevníci sa môžu zapájať do hier a súťaží určených hlavne deťom. Pre dospelých sú k dispozícii testy z pravidiel cestnej premávky. 
Na podujatí dnes oznámili aj čerstvú novinku leta, ktorou bude vyhliadkový autobus s výkladom sprievodcu (príp. audiosprievodcu) po historických pamiatkach mesta. 

Text a foto: TASR