Trh s kradnutými vecami prekvitá aj dnes. Vy by ste sa mu však mali vyhýbať

n 30.5.2016 13:49 - Senica

Polícia už pozná páchateľa krádeže v jednej zo senických škôl, ku ktorej došlo začiatkom marca 2016. Krádežou v šatniach si tu prilepšil 19 ročný mladík.

Podľa správ polície, sa mladík činu dopustil tak, že vnikol počas vyučovania do priestoru šatní pri telocvični, kde mali žiaci v tom čase odložené svoje veci. Tu postupoval podľa jednoduchého kľúča- snažil sa v ich veciach nájsť to, čo bude môcť neskôr speňažiť. Zo šatne nakoniec odcudzil mobilný telefón v hodnote 210 eur, patriaci jednému zo žiakov.

Ako to za Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave uviedla Mária Linkešová: „Ten (mobilný telefón, pozn. red.) sa mu aj podarilo predať ďalšej osobe, no tá ho priznala a telefón vrátila. Kupujúci navyše aj vedel, od koho telefón kúpil. Policajti tak mohli vrátiť telefón späť matke dieťaťa.“

Zlodej si peniaze dlho neužil

Zlodejovi, ktorý sa pokúšal odcudzený mobilný telefón predať, aby sa tak  dostal k peňažnej hotovosti, urobila škrt cez rozpočet polícia a to tým, že odhalila celý tento obchod. „Kupujúci“ môže v tomto prípade prísť len o peniaze, avšak zlodejovi hrozí ešte veľa bezsenných nocí.  

Vo svojej kariére totiž nekradol po prvý raz a v minulosti bol za majetkovú trestnú činnosť aj súdne trestaný. Preto mu dnes hrozí za jeho čin trest odňatia slobody vo výške až 2 rokov. K jeho usvedčeniu pomohlo aj svedectvo „zákazníka“.  

„Čierny obchod“ nie je výhodnejší

Napriek tomu, že dnešná doba nám pri nákupoch diktuje, že ušetrenie peňazí je tou najvýhodnejšou cestou, niektoré „výhodné“ nákupy sa nám môžu neskôr aj poriadne predražiť.

Číhať na nás pritom môžu všade. Zlodeji často so svojim „tovarom“ navštevujú aj nákupné centrá, kde oslovujú ich návštevníkov so zaručene najvýhodnejšou ponukou. Nákup kradnutých vecí sa nám však neskôr môže aj poriadne predražiť. Ako to hovorí aj Mária Likešová:  

„... pokiaľ ľudia kupujú na ulici veci, ktoré boli kradnuté, vystavujú sa viacerým rizikám. Napr. aj tomu, že nakoniec policajti tovar zaistia a prídu nielen o nakúpený tovar, ale aj o peniaze, Navyše kupujú predmety a tovar bez overenia kvality a bez možnosti reklamácie.“

Kupujúci by však nemali zabúdať ani na to, že svojim nákupom zároveň podporujú ďalšie krádeže, ktorých obeťami sa môžu stať aj oni samotní. Ako to ďalej hovorí Mária Linkešová, treba si tiež uvedomiť fakt, že: „V zásade platí, kde nie je dopyt, nebude ani ponuka.“ a riadiť sa podľa neho. Vyhnete sa tým množstvu problémov. Nie však všetkým.

Aj príležitosť robí zlodeja

Aj tento prípad totiž  upozorňuje na skutočnosť, že by sme nemali podceňovať okolnosti, tým, že budeme cenné veci nechávať bez dozoru na miestach, kde sa môžu stať lákadlom pre príležitostného zlodeja. Platí to rovnako aj o veciach, ktoré nechávame odložené na sedadlách áut.

Páchateľovi stačí niekedy aj chvíľočka, aby sa k nim dostal a vôbec mu pritom nebude prekážať, že nám svojim činom spôsobí oveľa väčšiu škodu, než je len hodnota ukradnutých vecí. Svedčia o tom aj viaceré prípady krádeží zaznamenané políciou.

 

Text a foto: Adriána Kondlová