Deti z hornej Nitry dnes súťažili na olympiáde

n 27.5.2016 20:35 - Prievidza

V pravom olympijskom duchu prebiehala dnes prvá olympiáda detí hornej Nitry, ktorú iniciovalo Združenie miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN).

Nechýbala slovenská aj olympijská hymna, olympijská zástava a tiež olympijský oheň - na štadión ho priniesli športovci z regiónu, ktorí sa v minulosti zúčastnili na niektorých olympijských hrách.

Na olympiáde sa zúčastnilo dovedna 140 žiakov piatych až siedmych ročníkov z 28 základných škôl okresu Prievidza.

Súťažili v bežeckých disciplínach, v šprinte na 50 metrov a vo vytrvalostnom behu, dievčatá na 600 a chlapci na 800 metrov.

prvá olympiáda detí

Okrem toho si merali sily v hode kriketovou loptičkou a skoku do diaľky. „Našou snahou bolo, aby sa zapojili deti zo všetkých miest a obcí, aj takých, kde nemajú školu, ale navštevujú základnú školu v inom meste alebo obci.

Takéto školy prihlásili osemčlenné družstvá športovcov, kým iné plnotriedne školy vyslali po štyroch,“ vysvetlil riaditeľ pretekov a predseda ZMO HN Vojtech Čičmanec.

Cieľom podľa neho je v prvom rade podpora športovania u mladých ľudí prostredníctvom pripomenutia si najväčšieho športového sviatku, ktorý sa v tomto roku uskutoční v brazílskom meste Rio de Janeiro.

prvá olympiáda detí

„Rovnako dôležitým momentom je však aj budovanie regionálneho povedomia mladej generácie, ktorá povedie k užšej spolupráci v rámci nášho regiónu,“ dodal Čičmanec.

Potvrdil, že v tejto tradícii budú pokračovať aj v neolympijských rokoch.

TASR