Svidník bude cez víkend patriť Rusínom

n 26.5.2016 10:39 - Svidník

Vystúpením Kandráčovcov v amfiteátri vyvrcholí v nedeľu 29. mája Rusínsky festival vo Svidníku.

Diváci si budú môcť už od 14.00 h pozrieť početné vystúpenia folklórnych súborov Barvinek, Makovička a ich starších kolegov z Makovice, na pódiu sa predstavia aj spevácke skupiny Rosa, Voľanka, Východňarské Šarkanice a Svidníčanka.

Týždenný program festivalu začal výstavami, premietaním filmov o Rusínoch a besedami v kultúrnych stánkoch mesta. Súčasťou programu je aj Festival viery, ktorý dnes a vo štvrtok (26.5.) ponúka duchovné témy a gospelové koncerty.

Predstaví sa pravoslávny duchovný Miroslav Humeník a rómska evanjelizačná kapela F6.

V Podduklianskej knižnici sa vo štvrtok bude konať prednáška a beseda na tému Rusíni ohrození asimiláciou, ktoré zorganizovalo Združenie inteligencie Rusínov Slovenska.

Vystúpi aj Kristína

V piatok (27.5.) začínajú vystúpenia v amfiteátri. Predstavia sa detské folklórne skupiny, školské zoskupenia a Tanečný klub u Márii Sopkovej.Večer bude patriť Kristíne a Rusín Čendeš Orchestru.

Sobotňajší (28.5.) program bude obsahovať bohaté folklórne pásmo. Večer sa predstaví prešovský Podduklianský umelecký ľudový súbor, po ňom príde na scénu Igor Kucer Emotion group a Marián Čekovský.

Organizátori deklarujú, že Rusínsky festival chce byť podujatím, ktoré naplní dlhoročnú túžbu a úsilie Rusínov na Slovensku samostatne sa prezentovať na celoštátnej úrovni, obohacujúc svojho návštevníka o zvyky, kultúru a jazyk Rusínov.

Jednou z nosných myšlienok festivalu je snaha Rusínov ukázať, že sú národom pripraveným zdieľať svoje kultúrne bohatstvo a zároveň národom otvoreným príležitosti poučiť sa z tradícií, skúseností a smerovania národov a kultúr iných.

Aj preto je hlavným odkazom vzájomná tolerancia a rešpekt, spolupráca a inšpirácia medzi Rusínmi a ďalšími etnikami.

TASR