Láska k ohňu môže vyjsť človeka draho. A to aj pri požiari

n 18.5.2016 10:00 - Dunajská Streda

Požiar rodinného domu, v obci Vojka nad Dunajom, už má svojho páchateľa. Motívom jeho činu však pôvodne nebolo podpaľačstvo, ale krádež.

Nedávne úmyselné zapálenie domu v obci Vojka nad Dunajom, zo dňa  26. apríla 2016, nezostane nepotrestané. Aj napriek tomu, že bolo množstvo dôkazov zničených pri požiari.  Polícia už v tomto prípade, vďaka operatívnemu vyšetrovaniu kriminalistov, zaistila dvoch podozrivých.

Jedného z nich poháňala nielen túžba prilepšiť si, ale aj pyrománia.    

Krádež ukončili požiarom

Išlo o 23 ročného Szilárda a 22 ročného Mariána. Obaja obvinení muži pochádzajú z okresu Dunajská Streda. V prípade Mariána pritom nejde, podľa záznamov polície, o žiadneho nováčika. Už bol totiž raz obvinený, zo zločinu poškodzovania cudzej veci aj v minulosti, čo mu môže vyniesť o to dlhší pobyt za mrežami.

Podľa slov Márie Linkešovej, za Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave, bola zámerom dvojice mladíkov pôvodne len krádež. Do domu sa dostali vykopnutím dverí do pivnice.

Odcudzili z neho notebook, LCD televízor, obálku s peniazmi a 12 fliaš kofeínového nápoja- celkovo si tak krádežou prilepšili o približne 600 eur. Avšak nezostalo len pri nej.

Za obeť padol nielen majetok, ale aj pracovisko

Ako to ďalej uviedla Mária Linkešová: „Mladší z dvojice sa potom na miesto činu vzápätí vrátil a po vykonanej krádeži prišiel zahladiť stopy.“ V prípade 22 ročného Mariána zhrala úlohu jeho láska k ohňu. Už v minulosti sa totiž dopustil trestnej činnosti súvisiacej so zakladaním požiaru, v ktorom sa vyžíval.

Na prvom poschodí, v priestoroch hosťovskej a obývacej izby, ale aj v krajčírskej dielni založil požiar. Oheň tak v ranných hodinách úplne zničil zariadenie v obývačke, a v dvoch ostatných izbách došlo vplyvom dymu a tepla k značnému k poškodeniu ďalšieho zariadenia.“

Škoda sa vyšplhala až na 80 000 eur

Požiar bol nahlásený 26. apríla v skorých ranných hodinách. Na mieste zasahovalo 9 hasičov z Dunajskej Stredy a Šamorína, ale aj Dobrovoľný hasičský zbor zo Šamorína. Škoda, ktorá bola predbežne vyčíslená na 30 000 eur, sa neskôr vyšplhala až na 80 000 eur.

Za úmyselné založenie požiaru, a aj vzhľadom na fakt, že mladík neporušil zákon podobným spôsobom po prvý raz, dnes hrozí Mariánovi vyšší trest v rozmedzí 3 až 8 rokov. Láska k ohňu na cudzom majetku sa nevypláca.

Szilárd je na tom o niečo lepšie. Za porušovanie domovej, slobody a za krádež, mu teraz  hrozí trest odňatia slobody vo výmere 1 až 5 rokov.  

 

Text a foto: Adriána Kondlová