Viac foto v galérii

Vedeli ste...? Veci, ktoré boli kedysi inak

n 29.9.2016 12:50 - Piešťany

Človek si na nové veci zvyká pomerne rýchlo. Tieto veci, ktoré dnes považujeme za samozrejmé, boli kedysi inak.

Smer jazdy

Zaujímalo vás niekedy, prečo Angličania jazdia v protismere? V dnešných autách je už bežným pravidlom, že volant bezpečne nájdete na ľavej strane a v cestnej premávke vám pomáha pravidlo pravej ruky. Kedysi to však bolo úplne inak.

Ku zmene „jazdných pravidiel“ došlo na základe nariadenia Adolfa Hitlera vo všetkých ním okupovaných krajinách. Führer chcel takto zjednodušiť presun svojho vojska. Situáciu na cestách však v tom čase určite nezjednodušil. Na Slovensku totiž k tejto zmene došlo prakticky zo dňa na deň.

Kufor auta

Aj vy ste premýšľali nad tým, prečo má auto kufor? Nie je za tým žiadna záhada, ani poézia. Kufre k autám patrili už v ich začiatkoch, nie však v dnešnej podobe. Kedysi išlo o skutočný kufor pripevnený k automobilu, ktorý tvoril jeho úložný priestor. Pomenovanie zostalo dodnes, aj keď sa zmenil na nepoznanie. Dnes by nám už totiž jeden kufor nestačil.

Komíny

Aj vy ste už určite počuli o nebezpečných požiaroch, ktoré kedysi trápili a ničili náš vidiek. Stačilo, aby začal horieť jeden dom a celá dedina padla za obeť ohňu. Preto patrili tresty určené podpaľačom medzi tie najprísnejšie. S požiarmi sa rozhodla „zatočiť“ až Mária Terézia a to svojimi protipožiarnymi opatreniami.

Vďaka nim z obcí zmizli drevené či z prútia vypletané komíny a slamené strechy, ktoré nahradila tehla a škridle. Vďaka týmto opatreniam síce požiare z obcí úplne nezmizli, ale podarilo sa ich obmedziť a zmenšiť ich následky.

Kúpele

Aj v minulosti sa ľudia radi liečili v kúpeľoch, no trochu iným spôsobom. Na našom území sa začal seriózny výskum liečivých vôd až za čias Márie Terézie (teda až v 2. pol. 18. storočia), dovtedy ľudia verili, že pramene sú zázračnými posvätnými vodami a za svoje vyliečenie ďakovali svätým.

Pôvodne tak bola cesta do kúpeľov viac duchovnou záležitosťou a vyliečeniu najviac napomáhali modlitby. Zábava a relax sa s nimi spájali až neskôr. Vedeli ste, že v piešťanskom parku sa kedysi nachádzalo množstvo sôch svätých, ktorí mali pomôcť k uzdraveniu a že sila tunajšej vody bola pripisovaná zázraku?

Kvetinové vzory

Viete, čo spája kvety s nevestami? Kedysi nešlo o romantické prirovnanie ženy ku kvetu, ale  o nutnosť. V období baroka sa vo vysokej spoločnosti prísne strážil mravnosť žien. V istej dobe dokonca panoval názor, že nahota pri kúpaní uráža anjela strážneho.

Keďže vtedy nebola hygiéna na prvom mieste, a cesty trvali dlho, nevesty potrebovali „parfum“, ktorý by im spríjemnil ich veľký deň.

Kvety však v móde zostali aj o čosi dlhšie. Či už v rámci vzorov na oblečení alebo v tajnej reči milencov. Chceli ste v 19. storočí vyznať lásku žene tak, aby ste sa vyhli drobnohľadu jej rodičov alebo ste chceli bez slov naznačiť svoje city mužovi vašich snov?

Pomohli vám v tom kvety- vďaka tajnému jazyku. Kvetmi ste mohli človeka rovnako potešiť, ako aj raniť.

Móda

Stredovek priniesol silnejšiu diferenciáciu spoločnosti, ktorá sa prejavovala aj v oblečení. Každý človek sa musel obliekať oblečenie prislúchajúce jeho stavu. Nevoľník v žiadnom prípade nesmel mať odev podobný svojim pánom, kat sa nesmel obliekať ako cechový majster. Podobne odlíšení boli aj príslušníci židovského etnika.

Až obdobie, kedy bolo zrušené nevoľníctvo, prinieslo väčšiu slobodu v obliekaní. Odpoveďou na ňu bolo rozšírenie krojov, ktoré sa stali akousi dlhodobou módou pre naše regióny. Kroj vychádza z odevu vyšších vrstiev, aj keď jeho prevedenie bolo o čosi skromnejšie.

Stal sa tiež dokladom šikovnosti svojej nositeľky, ktorá jeho vyšívaním, ale aj udržiavaním, strávila množstvo hodín.

Preto bol určený najmä na slávnostné príležitosti. Vedeli ste napríklad, že výšivky boli často vyšívané niťami farbenými len prírodnými pigmentmi (odvarmi repy, cibule atď.), preto sa nádherné vzory pri každom praní kroja museli vypárať a po vypraní opäť našiť späť?

 

Text a foto: Adriána Kondlová