Oravský hrad prináša nové expozície

n 14.5.2016 15:00 - Dolný Kubín

Počas celého predminulého víkendu bolo nádvorie najnavštevovanejšieho hradu na Slovensku plné života. Oravské múzeum totiž pre návštevníkov pripravilo Turzove slávnosti. Tradičný remeselný jarmok, šermiarske i hudobné vystúpenia, dobová kuchyňa, slávnostný historický sprievod cez obec Oravský Podzámok i svätá omša v Kaplnke sv. Michala. No najmä nové expozície.

Po necelých dvoch desaťročiach otvoril Oravský hrad pri príležitosti 400. výročia narodenia najznámejšieho uhorského palatína, Juraja Turza, unikátne priestory prízemia a podkrovia Turzovho paláca.

„Spolu za viac ako 650-tisíc eur sa nám podarilo dokončiť úžasný projekt a priniesť na najnavštevovanejší hrad na Slovensku exkluzívnu výstavu klenotov a renesančných pohrebných textílií, ktoré sa našli na hrade počas vykopávok. V strednej Európe je to skutočne unikát,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

Textílie pod špeciálnou ochranou

Ako doplnila riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková, vystavené exponáty ukazujú svet uhorskej aristokracie prostredníctvom jej záľuby vo vzácnych artefaktoch a zberateľstve.

„Okrem zreštaurovaných interiérov, ktoré odhaľujú napríklad aj krásnu renesančnú výmaľbu vo vstupnej miestnosti expozície, atraktívne sú i exponáty, z ktorých môžem vyzdvihnúť predovšetkým zásnubný prsteň s diamantom z takmer rýdzeho zlata, ktorý sa našiel priamo na hrade. Samozrejme, najväčším lákadlom sú už spomínané textílie, ktoré, ako môžeme predpokladať, mohli patriť aj Jurajovi Turzovi. Sú z hodvábu a aby sa nám ich podarilo uchovať v čo najlepšom stave, museli sme vybudovať špeciálny klimatizačný systém a harmonogram, kedy budú môcť expozíciu vidieť návštevníci, aby neboli odevy vystavené svetelnému žiareniu príliš dlhú dobu,“ zdôraznila M. Jagnešáková.

Počas slávnostného otvorenia Klenotnice a Hradnej dvorany Turzovho paláca sprístupnili aj vernisáž výstavy „Oravský hrad vo výtvarnom umení“. V priebehu celého víkendu, ktorý sa stal pomyselným otvorením hlavnej turistickej sezóny, sa konali i tradičné Turzove slávnosti.

(bk)