Oslávili Sviatok práce a odomkli fontánu

n 13.5.2016 12:00 - Liptovský Mikuláš

Každoročne sa na historických miestach v Liptovskom Mikuláši uskutočňujú oslavy 1. mája. Pred tamojšou budovou Čierneho orla, bývalého hostinca, sa tak ako v roku 1918, aj tento rok stretli ľudia, aby si pripomenuli historické udalosti.

Pred budovou Čierneho orla sa zišlo teraz okolo 300 ľudí. Patrili medzi skôr narodených, ale nechýbali ani mládež a deti. Tohtoročné Prvomájové oslavy sa niesli pod taktovkou strany Smer-SD.

Zúčastnili sa ich aj štátny tajomník ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič (SNS), poslanec Národnej rady SR a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Nechýbali ani zástupcovia kultúrnych inštitúcií v meste, spoločenských organizácií.

„Naše malebné okresné mesto L. Mikuláš má dlhú históriu. Vznikol tu spolok Tatrín, boli tu spísané Žiadosti slovenského národa. Ďalšou najvýznamnejšou udalosťou boli aj oslavy Prvého mája v L. Mikuláši,“ povedal okrem iného R. Urbanovič. Poslanec parlamentu J. Blanár poznamenal v príhovore, že národ, ktorý si neváži históriu, nie je národom.

Pripomenuli si vstup SR do EÚ

Liptovskomikulášsky primátor J. Blcháč v príhovore uviedol: „O dva roky budeme mať storočnicu nášho významného Prvého mája. Chcem Vás poinformovať, že aj dnes ráno som bol so svojimi zástupcami poďakovať opatrovateľkám v domove sociálnych služieb, ktoré nepretržite zabezpečujú sociálnu starostlivosť. Taktiež sme navštívili našich hasičov, ktorí bdejú nad našou bezpečnosťou. Chcem sa poďakovať všetkým zamestnávateľom v meste L. Mikuláš, v okrese L. Mikuláš, ktorí dávajú prácu. Väčšina z nich sa snaží aj pri tej zložitej situácii vychádzať v ústrety voči svojim zamestnancom.“

Liptovskomikulášsky 1. máj je zapísaný veľkými písmenami do histórie nielen mesta L. Mikuláš a jeho regiónu, ale aj ďaleko za jeho hranicami. Mikulášska manifestácia a rezolúcia na ňom prijatá rezonovali v celej Európe.

Bol to prvý kolektívny verejný prejav prečítaný na nádvorí Čierneho orla. Na manifestácii bolo vyše 2 000 ľudí z celého Liptova.

Súčasť prvomájových slávnosti v L. Mikuláši bolo aj pripomenutie si vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Oslavy Prvého mája v L. Mikuláši pokračovali sprievodom k fontáne Metamorfózy v centre pešej zóny. Symbolicky ju tohto roku otvoril primátor J. Blcháč.

Text a foto: (šu)