Kontroly kvality v reštauráciách

n 12.5.2016 12:00 - Liptovský Mikuláš

Liptáci opäť kontrolujú kvalitu poskytovaných služieb v regióne vďaka projektu Liptovská hviezda. Tentokrát si anonymní hodnotitelia zo špecializovanej firmy posvietia na gastro prevádzky. Novinkou hodnotenia Liptovská hviezda pre rok 2016 je, že každé úspešné zariadenie získa len jednu hviezdu a jej hodnota bude vyjadrená farbou – zlatá, strieborná a bronzová.

Do hodnotenia sa zapojilo vyše 20 zariadení, najmä z miest Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Hodnotené sú len také zariadenia, ktoré neposkytujú aj ubytovanie. Do projektu hodnotenia sa tak mohli dostať aj menšie zariadenia typu kaviareň, pub či vináreň.

Boj o liptovské hviezdy

„Liptáci si opäť nastavujú zrkadlo. V týchto dňoch sa rozbehlo hodnotenie kvality gastro prevádzok a trvať bude do konca mája. Termín previerok kvality nie je náhodne zvolený. Snahou oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov je využiť práve tento čas, pred hlavnou letnou sezónou, na čo najlepšiu prípravu na prílev dovolenkárov. Navyše, na základe reakcií zo strany zákazníkov aj samotných hodnotených subjektov zjednocujú systém,“ informovala manažérka pre komunikáciu oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Region Liptov.

Poskytovaná bude už len jedna hviezda kvality, a to vždy podľa počtu dosiahnutých bodov – najlepší získajú zlatú a ďalší striebornú a bronzovú. Stále platí pravidlo, že každé zariadenie, ktorému je udelená Liptovská hviezda, spĺňa najvyššie štandardy pre poskytovanie služieb cestovného ruchu.

Teda ide o tých najlepších z najlepších. Vstup do projektu je pre jednotlivé zariadenia dobrovoľný.

Nehodnotia hotelové reštaurácie

„Kvalita a ľudský prístup je to, čo robí z bežných zariadení tie perfektné. Už štyri roky na tomto poli aktívne pracujeme a preverujeme cez projekt Liptovská hviezda našich poskytovateľov služieb. Veríme, že úpravou projektu a poskytovaním len jednej hviezdy sa nám podarilo zjednodušiť systém a ten ocenia zákazníci aj samotní prevádzkovatelia. Naša vynovená hviezda svojím grafickým dizajnom zároveň vyjadruje dynamickosť, modernosť aj pestrosť nášho regiónu,“ povedala riaditeľka OOCR Region Liptov Darina Bartková.

Takéto projekty napomáhajú zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb a sú zároveň dobrým prostriedkom na marketingovú podporu regiónu a jeho služieb.

„Verím, že jednotlivé prevádzky v hodnotení obstoja, lebo len kvalita má šancu na úspech. Nehodnotíme gastro zariadenia v hoteloch, keďže tie sme hodnotili spolu s ubytovacími zariadeniami už minulý rok. Odborní kontrolóri sa tak sústredia najmä na centrá našich miest. Práve tam by sme radi prilákali dovolenkárov v hojnejšom počte,“ doplnil predseda predstavenstva OOCR Region Liptov Ján Blcháč.

Teraz je to už len na jednotlivých zariadenia. Ich vybavenosť a kvalita jedál je väčšinou na veľmi vysokej úrovni a tých najlepších od priemerných dokáže častokrát odlíšiť už len ľudský faktor. Nechajme sa prekvapiť.

Text a foto: (šu)