Pri Brodskom pytliačil poľovník. "Vtáčkar" môže skončiť za mrežami až na 3 roky

n 9.5.2016 16:04 - Senica

Mal prírodu chrániť, no rozhodol sa pre pytliactvo. Teraz hrozí 65 ročnému poľovníkovi zaslúžený trest.  

Pod lampou býva najväčšia tma

Pracovníci Prezídia Policajného zboru, spolu s poriečnym oddelením a Štátnou ochranou prírody, zadržali 4. mája pri Brodskom pytliaka. Takmer neuveriteľne pritom znie fakt, že ním bol 65 ročný muž, ktorého úlohou bolo prírodu chrániť.

Išlo totiž o poľovníka a zároveň člena poľovníckej stráže. Vzhľadom na to, že ide o osobu, ktorá má osobitne chrániť životné konanie, môže mu byť uložený trest odňatia slobody v hornej hranici trestnej sadzby, teda vo výmere na 6 mesiacov až 3 roky.

Návnadou pytliaka bola živá straka

Ako to, za Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave uviedla Mária Linkešová, muž sa skutku dopustil tak, že nastražil živolovnú neselektívnu pascu na lov vtáctva. Ako to ďalej uviedla: „Policajti našli v drevenej konštrukcii obalenej pletivom umelé vajíčka a Straku obyčajnú, ktorú mal predtým odchytiť. Tá mala slúžiť ako návnada na ďalší odchyt.“

Muž skončil v rukách policajtov z Brodského. Nastražená pasca mu teda nakoniec vyjde draho. V tomto prípade totiž išlo o pascu a odchyt, ktorý zakazuje zákon. Ku „cti“ mu slúži možno len fakt, že si ako návnadu vybral straku, ktorá sa považuje za škodcu, a ktorej odstrel je v určitom období poľovníkom povolený.

Pytliakovi hrozí vyšší trest

Vzhľadom na osobitný zreteľ, teda skutočnosť, že muž mal prírodu v rámci svojej pozície chrániť, mu hrozí uloženie trestu odňatia slobody vo vyššej výmere- teda na 6 mesiacov až 3 roky. O jeho vine sa bude rozhodovať v super rýchlom konaní.

 

Text a foto: Adriána Kondlová