Dúbravčanov trápi výstavba náhradných bytov

n 9.5.2016 10:09 - Bratislava IV

Minulý mesiac v teréne, počas mája v zasadačke. Stretnutie so starostom Mestskej časti Bratislava Dúbravka pod názvom Na slovíčko bude v máji v zasadačke miestneho úradu na Žatevnej 4.

Pozvaní sú totiž aj zástupcovia magistrátu.

Starosta chce vypočuť obyvateľov

Starosta Dúbravky Martin Zaťovič chce tentoraz vypočuť obyvateľov z okolia plánovanej výstavby náhradných bytov v lokalitách ulice Pri kríži a Na Vrátkach.

Strata parkoviska, zastavenie zelene, chýbajúce oddychová zóna, parčík. To sú len niektoré z pripomienok obyvateľov z okolia lokalít v Dúbravke, kde chce magistrát náhradné byty stavať.

Pozvaní ajzástupcovia magistrátu

Vedenie Dúbravky pozvalo na stretnutie aj zástupcov magistrátu, mestských i miestnych poslancov.

Stretnutie s obyvateľmi z okolia výstavby bude 12. mája o 17.30 hod. v zasadačke miestneho úradu na Žatevnej 4.

Až 580 žiadostí...

Mesto musí podľa zákona poskytnúť nájomcom v reštituovaných domoch náhradné bývanie. Aktuálne má 580 žiadostí, ktoré spĺňajú podmienky. Až dva projekty takýchto bytov chce stavať v Dúbravke - v lokalite Pri kríži a na ulici Na vrátkach. Oba projekty sú v procese obstarávanie výstavby.

Prvá lokalita je Pri kríži, v rámci ktorej by výstavba mala obsiahnuť 68 náhradných nájomných bytov. Druhá lokalita je Na vrátkach, tu výstavba pokryje 116 náhradných nájomných bytov.

Obstarávanie ešte neukončili

Verejné obstarávanie zatiaľ nebolo ukončené ani na jednu lokalitu. Obyvateľom z okolia výstavby na ulici Pri kríži prekáža najmä zhoršenie situácie s parkovaním. Dom totiž nevyrastie len na časti pozemku, kde sa dnes parkuje, navyše nebude mať ani podzemné garáže.

Na povrchu magistrát plánuje 98 parkovacích miest, pričom 85 z toho má byť pre obyvateľov náhradných bytov, pre súčasných tak ostane trinásť.

Dúbravčania z okolia plánovanej výstavby sa odvolali proti takzvanej zmene stavby pred dokončením, s ktorou prišiel magistrát, keď vypustil z projektu plánované garáže. Náš stavebný úrad to postúpil na odvolací orgán.

Okresný úrad, odbor výstavby a bytovej politiky, teda posúdi, či je projekt v súlade so zákonom alebo nie.

Pribudnú parkovacie miesta?

V súvislosti s parkovaním chystá Mestská časť Bratislava Dúbravka zmeny. Vlani robil úrad poriadok a pasportizáciu vyhradených parkovacích miest, tento rok začalo vedenie mestskej časti spolu s odbornými pracovníkmi úradu spisovať a prezerať plochy v teréne, kde by mohli vzniknúť nové parkovacie miesta.

Ďalšie by mohli pribudnúť aj pri zmene organizácie a vyznačení parkovacích miest.

Vicestarosta Ľuboš Krajčír, ktorý sa venuje téme parkovania v Dúbravke, hovorí, že v každom obvode mestskej časti by mali pribudnúť parkovacie možnosti.

(byt), foto: TASR