Podvodníci opäť upriamili svoju pozornosť na seniorov

n 5.5.2016 15:31 - Galanta

V súčasnosti polícia v Trnavskom kraji opäť zaznamenala niekoľko prípadov podvodov, ktorých obeťami sú seniori. Ich scenár sa približne opakuje- okradnutiu prechádza telefonát so žiadosťou o požičanie peňazí.

Podvodníci okradli manželov o 3 000 eur

Podobne sa podvodníkom podarilo vylákať 3 000 eur od manželského páru z Galanty.  Zvolili si osvedčenú taktiku- 74 ročnú ženu z Galanty presvedčili, že jej bratranec nutne potrebuje požičať 8 000 eur na kúpu auta.

Keď žena  podvodníkovi oznámila, že toľko peňazí nemá, zavolal jej o niečo neskôr a presvedčil ju, že získal 5 000 eur a už potrebuje len zvyšných 3 000.

Ako to, za Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave, uviedla Martina Kredatusová, podvodník ženu presvedčil, aby priniesla peniaze k obchodnému domu v Galante.

Tu už čakal druhý z podvodníkov: „Na dohodnuté miesto išiel manžel, ktorého na mieste oslovil jeden z páchateľov a uviedol, že je manažér bratranca.“ Pritom mu podal telefón, aby ho druhý páchateľ uistil, že je všetko v poriadku.

Podvodníci konali rýchlo

Následne, podľa slov Martiny Kredatusovej: „80 ročný muž odovzdal údajnému manažérovi obálku s 3 tisíc eurami.“ Pravdu o oboch páchateľoch sa dozvedel až doma, keď mu manželka oznámila, že sa telefonicky spojila so skutočným bratrancom, ktorý o ničom nevedel. Vtedy však boli už ich peniaze v rukách podvodníkov.

Polícia radí, ako sa nedať okradnúť

Za začiatok roka však toto nie je jediný prípad podobného podvodu, ktorého cieľmi sú seniori. Martina Kredatusová v prípadoch, že sa dostanete do situácie, že si nie ste istý hodnovernosťou telefonujúceho, radí nasledovné:

„V niektorých prípadoch sa seniorom podarilo podvodu predísť tým, že po telefonáte s legendou „vnuk“ ihneď kontaktovali svojich príbuzných a tak vyšlo najavo, že sa ich niekto pokúša podviesť alebo jednoducho povedali, že peniaze nemajú a páchateľ viackrát nezavolal.“

Tiež seniorom radí, aby za žiadnych okolností nedávali peniaze cudzím osobám. V mnohých prípadoch je práve krátkosť času, v ktorom dostanú peniaze (v prípade z Galanty k nemu prišlo za 30 minút), pre podvodníkov krycím manévrom.

Zdanlivá naliehavosť pomoci seniorov núti konať unáhlene a bez toho, aby si totožnosť telefonujúceho overili spätným volaním.

 Pozor by sme si mali však dať aj na podvodníkov, ktorí sa snažia vydávať za elektrikárov, vodárov, pracovníkov poisťovní atď.

 

Text a foto: Adriána Kondlová