V Dolnom Kubíne majú magnetickú rezonanciu. Pre časť pacientov je nedostupná

n 5.5.2016 14:39 - Dolný Kubín

Na vyšetrenie magnetickou rezonanciou sa bude v Dolnom Kubíne čakať kratšie. V Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou L. Nádašiho Jégého otvorili novovybudované centrum magnetickej rezonancie. Poistenci Unionu sa na vyšetrenie nedostanú.

Nové pracovisko za 1,6 milióna eur umožňuje lekárom prinášať veľmi presné diagnostické výsledky bez použitia röntgenového žiarenia. „Je to o to dôležitejšie, že ide o veľkú spádovú oblasť a týmto sa zabezpečí rýchlejšia a presnejšia diagnostika pre široký okruh pacientov," povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik.

Orava, Kysuce i Liptov

Podľa hovorkyne Žilinského samosprávneho kraja Lenky Zátekovej zaviedla v minulom roku Všeobecná zdravotná poisťovňa novú stratégiu nákupu CT prístrojov a prístrojov magnetickej rezonancie. Medzi vybrané miesta na zazmluvnenie nového pracoviska sa zaradila aj dolnokubínska nemocnica.

„Ide o strategické miesto, keďže môžeme takúto službu poskytovať pre pacientov práve v našej župnej nemocnici, kde ju môžu využiť nielen dolnooravskí pacienti, ale tiež pacienti z našich ďalších nemocníc z Čadce, Liptovského Mikuláša a Trstenej, ktorí boli doteraz odkázaní na vyšetrenie v súkromných či štátnych centrách magnetickej rezonancie. Zároveň vďaka otvoreniu nového centra magnetickej rezonancie znížime čakacie doby na vyšetrenie.“

Len dve z troch poisťovní

V súčasnosti uplynie tri až päť mesiacov, kým sa objednaný pacient dostane na vyšetrenie touto zobrazovacou technikou. Nové pracovisko by malo dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov zvýšiť. Poistenci Unionu však budú musieť napriek tomu za vyšetrením cestovať do Ružomberka.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: V Dolnom Kubíne sa bude za parkovanie platiť. Policajti už nakupujú papuče

„Ako prvá nám zmluvu podpísala Všeobecná zdravotná poisťovňa, následne po nej hneď aj poisťovňa Dôvera. S Unionom máme trochu problém, pre ich poistencov máme smutnú správu. Poisťovňa Union sa rozhodla, že v regióne má dostatočnú zmluvnú kapacitu v Ružomberku. Dúfam, že časom sa ľady pohnú a aj tretia poisťovňa pristúpi k zazmluvneniu nášho strediska," oznámil riaditeľ dolnooravskej nemocnice Jozef Mintál.

Dolnokubínske pracovisko magnetickej rezonancie je po Martine, Ružomberku a Žiline štvrtým v Žilinskom kraji. Tento počet by nemusel byť konečný. „Do budúcnosti je našou snahou otvoriť podobné centrum i v našej najväčšej župnej nemocnici, v Kysuckej nemocnici v Čadci,“ ohlásila zámer Lenka Záteková.

Text: Branislav Koscelník, TASR, foto: ŽSK