Stavali sa máje

n 8.5.2016 15:00 - Skalica

Stavanie mája je prastarý zvyk, ktorý aj napriek modernej dobe pretrváva, hoci už v rôznych modifikovaných a upravených podobách.

Najmä na dedinách, ale ešte stále i v mestách sa pred 1. májom stavia „mája“, očistený kmeň stromu a vrcholcom ozdobeným stuhami, ale i vlajkami.

Symbolizuje príchod jari a obnovujúci sa život. Aj v našom meste v tomto období pribúdajú menšie či vyššie máje a pri stavaní troch sme boli.

Ako prví si ho v piatok, 29. apríla, postavili klienti Domova pre seniorov. A pekne po starom – s rebríkom a vlastnými rukami. A to za sprievodu hudby Mariána Mikúša a domováckeho spevokolu Rozmarín.

Námestie sa zaplnilo hudbou

Potom sme sa presunuli na námestie, kde sa vysoký máj staval tradične pri dychovej hudbe Zevelanka a netradične aj so spevom skalických mužákov. Keďže máj na námestí je tradične mimoriadne vysoký, tu musí pomáhať technika spoločnosti Vepos.

Návštevníci si mohli pochutnať na koláčikoch či vínku, podebatovať či stretnúť sa s viceprimátorom Petrom Pagáčom.

A do tretice skalickí dobrovoľní hasiči. Tí stavajú máj, ako inak, tiež iba s pomocou rebríka, lán a vlastných rúk. A postavili si ho aj dnes, rýchlo a bez problémov. A tiež s hudbou, ako obvykle, dychovkou Popuďané.

Máje stoja, tradícii sa dalo zadosť, počasie vyšlo a ľudia sa všade dobre zabavili.

Text a foto: (em)