Ružomberská Immaculata sa dočká obnovy

n 4.5.2016 17:55 - Ružomberok

Socha Nepoškvrnenej Panny Márie (Immaculaty), ktorá stojí pred budovou mestského úradu, prejde rekonštrukciou. Národnú kultúrnu pamiatku naposledy rekonštruovali začiatkom  deväťdesiatych rokov.

Autorstvo sochy Panny Márie býva najčastejšie pripisované ružomberskému rezbárovi Alexandrovi Belopotockému a datuje sa do roku 1858. Stojí na zemeguli ovinutej pozláteným hadom. Okolo hlavy má gloriolu s dvanástimi hviezdičkami.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vo Vlkolínci sa rozbieha najväčšia investičná akcia. Služby vylepši Dom UNESCO

„Mesto objedná reštaurátorský prieskum, ktorý odhalí stupeň poškodenia tohto diela," hovorí vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry ružomberskej radnice Martin Hromada. Podľa jeho slov by mal prieskum stáť do tisíc eur. „Na základe jeho výsledku budeme vedieť sumu, ktorú investujeme do obnovy sochy. Financie by sme chceli ešte tohto roku získať formou dotácie z ministerstva kultúry."

Zachoval sa aj plot

Novobarokový mariánsky stĺp so sochou je jednou z dominánt Hlinkovho námestia. „Mariánske stĺpy boli v mestách stavané ako symbol ochrany pred epidémiami," dopĺňa Hromada. Stĺp so sochou je dokonca jediným monumentálnym exteriérovým sochárskym dielom z 18. a 19. storočia v regióne.

A má ešte jednu zaujímavosť. „Oplotenie tohto diela malo význam pri konaní trhov v minulosti, bolo ochranou pred poškodením. Kým v ostatných mestách chýba, v Ružomberku sa plot zachoval. Aj tento fakt robí náš stĺp jedinečným," uzatvára Martin Hromada.

Text: Branislav Koscelník, foto: Mesto Ružomberok