Viac foto v galérii

Zásnubný prsteň s diamantom i pohrebné textílie. Oravský hrad prináša nové expozície

n 1.5.2016 6:14 - Dolný Kubín

Počas celého víkendu je nádvorie najnavštevovanejšieho hradu na Slovensku plné života. Oravské múzeum totiž pre návštevníkov pripravilo Turzove slávnosti. Tradičný remeselný jarmok, šermiarske i hudobné vystúpenia, dobová kuchyňa, slávnostný historický sprievod cez obec Oravský Podzámok i svätá omša v Kaplnke sv. Michala. Na nádvorie Oravského hradu je počas celého víkendu vstup voľný.

Po necelých dvoch desaťročiach otvoril Oravský hrad pri príležitosti 400. výročia narodenia najznámejšieho uhorského palatína Juraja Turza unikátne priestory prízemia a podkrovia Turzovho paláca.

„Spolu za viac ako 650-tisíc eur sa nám podarilo dokončiť úžasný projekt a priniesť na najnavštevovanejší hrad na Slovensku exkluzívnu výstavu klenotov a renesančných pohrebných textílií, ktoré sa našli na hrade počas vykopávok. V strednej Európe je to skutočne unikát,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

Textílie pod špeciálnou ochranou


Ako doplnila riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková, vystavené exponáty ukazujú svet uhorskej aristokracie prostredníctvom jej záľuby vo vzácnych artefaktoch a zberateľstve. „Okrem zreštaurovaných interiérov, ktoré odhaľujú napríklad aj krásnu renesančnú výmaľbu vo vstupnej miestnosti expozície, atraktívne sú i exponáty, z ktorých môžem vyzdvihnúť predovšetkým zásnubný prsteň s diamantom z takmer rýdzeho zlata, ktorý sa našiel priamo na hrade.

ZAUJME VÁS: Nad Stráňavami bola vojnová zóna. Pozrite si, ako prebiehalo stretnutie dvoch nepriateľských armád

Samozrejme, najväčším lákadlom sú už spomínané textílie, ktoré, ako môžeme predpokladať, mohli patriť aj Jurajovi Turzovi. Sú z hodvábu a aby sa nám ich podarilo uchovať v čo najlepšom stave, museli sme vybudovať špeciálny klimatizačný systém a harmonogram, kedy budú môcť expozíciu vidieť návštevníci, aby neboli odevy vystavené svetelnému žiareniu príliš dlhú dobu,“ zdôraznila M. Jagnešáková.

Na nádvorie bezplatne

Počas slávnostného otvorenia Klenotnice a Hradnej dvorany, ako pomenovali na hrade prízemie a podkrovie Turzovho paláca, slávnostne otvorili aj vernisáž výstavy „Oravský hrad vo výtvarnom umení“.

Počas celého víkendu, ktorý sa stal pomyselným otvorením hlavnej turistickej sezóny, prebiehajú súčasne i tradičné Turzove slávnosti. Pre návštevníkov je v nedeľu 1. mája 2016 pripravený bohatý program. „Už od rána ožije nádvorie jarmočným ruchom a v priestoroch hradu sa rozozvučí dobová hudba, šermiari ukážu svoje bojové umenie a na svoje prídu i priaznivci histórie, ktorí počas programu nahliadnu do života Juraja Turza,“ priblížila riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne. Ako ďalej informovala, počas víkendu je pre návštevníkov vstup na nádvorie Oravského hradu zdarma.

Text: Branislav Koscelník, foto: Boris Hrudál