Viac foto v galérii

Ako byť krásnou v každom veku? Trnavčankám v tom poradila Emma Tekelyová

n 29.4.2016 11:07 - Trnava

O tom, že vek je len číslo, nemôže po stretnutí s Emmou Tekelyovou pochybovať nikto. Ako na krásu a módu v každom veku poradila Trnavčankám na besede v knižnici.

Vraví sa, že víno zreje do plnosti a krásy chutí. Niečo podobné by sme mohli povedať aj o známej moderátorke a zároveň modelke, dlhoročnej poradkyni vo veciach módy a štýlu, milovníčke sladkostí a odporkyni múky a cukru. Ako možno všetky tieto oblasti spojiť do jedného celku? Aj o tom prišla Trnavčankám porozprávať Emma Tekelyová.

Emma začínala ako modelka

Na svoje začiatky „vo veľkom svete“ si spomína ako na príjemné obdobie. Prvý raz sa s modelingom zoznámila ešte za dôb socializmu. Ako modelka si vtedy zarobila za jednu hodinu fotenia 20 Kčs a za jednu módnu prehliadku 120 Kčs. Po prvý raz nakukla za oponu sveta modeliek vo svojich 18. rokoch po tom, ako ju objavili na diskotéke.  

Na svoju prácu modelky, ktorej sa venovala po úspešnom konkurze v časopise Móda, si spomína ako na príjemné obdobie, ktoré spestrilo jej študentský život. Modelky v tých časoch nezarábali veľa, v porovnaní s tými dnešnými, ale mali možnosť cestovať. Tiež  medzi nimi nepanovala veľká konkurencia. Keďže sa z prehliadok poznali, boli zároveň dobrými priateľkami.

Práce modelky sa musela vzdať po svojom nástupe do nového zamestnania, ktoré dalo smer jej profesijnému životu na dlhé roky.

Začiatky v televízii boli ťažké

Vo svojom živote mala najprv, ako študentka Právnickej fakulty Univerzity Komenského,  úplne iné smerovanie. No zmenil ho úspešný konkurz na hlásateľku do televízie. Televízna obrazovka vtedy lákala množstvo dievčat.

Na konkurze sa ich stretlo až 3 500. No ani po jeho zvládnutí to nemala úplne jednoduché. Nasledovali hodiny príprav na Vysokej škole múzických umení, kde bolo treba vyšperkovať prejav, ale aj artikuláciu.

Práca hlásateľky bola totiž v tom čase pod väčším drobnohľadom a nároky na ne boli veľké. Mnohé sa na obrazovku televízie dostali ako skúsené recitátorky. Texty správ sa v tých časoch museli učiť spamäti a na obrazovky vstupovali bez pomoci čítačiek.

Ako to vníma Emma Tekelyová dnes, vtedy boli hlásateľky viac herečkami, dnes v práci moderátoriek prevažuje žurnalistika.

Móda- láska na celý život

To čo ste možno o Emme Tekelyovej nevedeli je, že sa zároveň venovala móde, módnej tvorbe, publicistike a poradenstvu v otázkach štýlu. V 90. rokoch založila Štúdio módy, ktoré bolo združením módnych tvorcov, modeliek a všetkých, ktorí sa móde venovali naplno. Na Slovensku tiež založila prvú školu modeliek a sama navrhla 4 módne kolekcie

Bola zároveň, ako prvá osobnosť televízie, vyhlásená v ankete za najlepšie oblečenú osobnosť obrazovky. Na budúci rok tiež prejde 20 rokov od vydania jej knižnej prvotiny. Jej knihy sú väčšinou venované kráse, štýlu, zdravému životnému štýlu, ale aj zdravému pečeniu, pri ktorom spolupracuje so svojou dcérou.

Ženám pomáha aj ako módna poradkyňa

Ako vníma dnešné ženy a ich vzťah k móde? Ako to na besede v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave uviedla, dnešné ženy sa od tých „porevolučných“ veľmi líšia.

V minulosti sa ženy viac zaujímali o módu a kozmetiku, ktorej bol zrazu dostatok, no ako to hovorí, často im chýbala sebaistota v ich používaní. Nevenovali takú pozornosť vzťahom, ktoré klapali jednoduchšie.

Dnešné ženy sa viac upriamujú na zdravie, vzťahy a rodinu. Vidí to však ako pozitívum. Dnes žijú plnohodnotnejším životom, pretože sa viac upriamujú na dušu.

Trendy nie sú v trende

A či by poradila ženám, aby sa vo svete módy nestratili? Ako to sama hovorí: „Už nie je v trende byť trendy.“ Nemali by preto byť otrokyňami módnych trendov, ktoré sa dnes v našich obchodoch menia takmer každé 2 týždne. Ako to často ženám radí: „Nenechajte sa poblázniť módou.“

V konečnom dôsledku môže úplne trendy oblečená žena pôsobiť až komicky, najmä, ak o pár dní príde nový trend.

S trendami by sme mali zaobchádzať opatrne a využiť ich vo svoj prospech. To, že pojem móda je dnes veľmi široký, nám totiž dáva možnosť vybrať si to, čo nám pristane najlepšie.

Najmä vo vyššom veku by dámy nemali siahať v prvom rade po trendoch, ale naučiť sa ich využívať v detailoch, ako spestrenie svojho zrelého šatníka. Práve ten totiž o vás prezradí veľa- vaše životné hodnoty, priority, smerovanie.  

Vek je naozaj len číslo

Ako už veľakrát povedala, vek je len číslo, preto: „S vekom treba zaobchádzať ako s mužom. Občas s ním flirtovať, občas sa mu vzbúriť.“ Krása totiž nemá vek. V prvom rade je dôležité, aby boli ženy vo svojom živote zdravé a spokojné.

Jej pomohlo aj rozhodnutie vzdať sa cukru a múky a pustiť sa do cvičenia, ktoré však musí byť zároveň zábavou. Inak ženy zbytočne zmení na uštvané bytosti.

U Tekelyovcov sa pečie zdravie

Vzdanie sa cukru a múky jej pomáha zachovať si krásu, no zároveň inšpirovalo aj jej dcéru pre tvorbu koláčov, od ktorých sa nepriberá. Jej prvé seriózne pokusy s ich vytváraním  sa datujú do jej 15. roku, kedy chcela priniesť domov vôňu pečenia, no zároveň získať aj úspech u svojich prvých „konzumentov“. Aj zdravé recepty totiž môžu chutiť ako od babičky.

 

Text a foto: Adriána Kondlová