Chcete sa dostať do učebníc literatúry. Skúste začať súťažami

n 30.4.2016 14:19 - Trnava

Aj vy ste sa v detstve chceli  stať spisovateľom? Možno práve prišiel ten správny čas zistiť, ako na to.

Národ miluje súťaže

O tom, že Slováci sú tvorivý národ, svedčí aj ich veľký záujem o literárne súťaže. Ich počet sa v poslednom období rozrástol až natoľko, že niektoré zákutia Slovenska spoznáme až vďaka vyhláseným literárnym súťažiam. Čo je dôležité vedieť skôr, ako sa niektorej z nich upíšete?

Ak sa cítite byť nádejným začínajúcim autorom, mali by ste pozorne zvážiť ponuku súťaží, ktorá býva bohatá. Niektoré z nich sú určené skôr pre mladšie generácie- teda pre študentov. Ich cieľom je najmä rozvoj vzťahu ku knihám, autorského písania či rozvoj úrovne spisovného písomného prejavu.

Ich vyhlasovateľmi bývajú často verejnými knižnicami, preto s nimi môžete precestovať takmer celé Slovensko.  

Venujte pozornosť výberu súťaže

Vašu prvotnú nedôveru k nim možno preklenie fakt, že vďaka nim budete počuť názor odborného porotcu na svoju prvotinu, z ktorého sa neskôr môžete odraziť. Cieľom literárnej súťaže totiž nie je vyhrať diplom, ale konfrontovať svoju tvorbu.

Vyberajte však bedlivo a zvažujte, či je vám vyhlásená súťaž hodnotovo blízka a či sa s jej požiadavkami viete stotožniť. Možno sa tak vyhnete zbytočnému sklamaniu.

Až po vybrúsení vašej tvorby môžete siahať aj na vyššie méty. Preto nezabudnite na základné „súťažné“ pravidlo- pýtajte sa na názor poroty, na to čo sa jej páčilo a na čom by ste mali naopak popracovať. Ani tvorba uznávaných literárnych bardov sa bez kritiky pred vydaním knihy nezaobíde.

Priame oslovenie vydavateľa v začiatkoch zvážte

Tie najvyššie predstavujú súťaže vyhlasované vydavateľmi. Tie sú totiž vyhlasované s jasným zámerom- nájsť budúceho nádejného autora, ktorého knihy by sa mohli v budúcnosti ocitnúť v pevnej väzbe. Tie s väčším rozpočtom v tvrdej, tie s menším v mäkkej.

Ak ste už pevne rozhodnutý, že práve teraz je ten správny čas urobiť dieru do histórie literatúry a chcete kontaktovať vydavateľstvo priamo, mali by ste uvážiť rozsah vášho textu a jeho úroveň.

Úspech vám totiž nezaručí žiadny predchádzajúci literárny „zásek“ ani diplom z literárnej súťaže. V takomto prípade je lepšie ísť cestou literárnej súťaže vyhlásenej vydavateľmi. Avšak ani odmietnutie vydavateľa nemusí byť katastrofou.

Niekedy na ním môže byť aj edičný plán vydavateľstva. Najmä vtedy, ak sa dozviete názor vydavateľa na vašu tvorbu.  

Každý môže byť dobrým čitateľom

Svoje o tom vie aj Koloman Kertész Bagala, ktorý je okrem dlhoročnej vydavateľskej práce (na svojom konte už má od roku 1991 viac ako 400 kníh) a je aj vyhlasovateľom známej literárnej súťaže s dlhoročnou tradíciou Poviedka.

Ako to na besede s čitateľmi a možno aj nádejnými pisateľmi v DKP Berliner prednedávnom, cieľom snahy vypísať svoje pocity a názory nemusí byť vždy vydanie knihy. Môžete ním získať aj lásku na celý život. Veď, ako to hovorí,  aj priemerný pisateľ sa môže stať výnimočným čitateľom.

Napísaný text ešte nie je knihou

Tí, ktorí sa rozhodli ísť ťažšou cestou písania, by sa mali obrniť dávkou vytrvalosti a trpezlivosti. Aj keď to tak na prvý pohľad vyzerá, kniha nevzniká len tak dlho, kým ju nádejný autor napíše. Po ňom prichádza na rad edičná práca vydavateľa, ktorý ju vbrúsi do dokonalosti.

Po niekoľkých rokoch čítania je už totiž každý editor veľmi náročným čitateľom, ktorého neprekvapia takmer žiadne „metafory“.

Druhou rovinou je finančná stránka, ktorá vie riadne skomplikovať vydávanie pôvodnej slovenskej tvorby. Po rokoch hospodárskej krízy a rozvoja informačných technológií nie je vydávanie „papierových“ kníh práve lukratívnym odvetvím. Preto často na vydanie čakajú aj dobré knihy.

Text najprv premerajte a odvážte

Pri písaní by ste mali brať do úvahy „presýtenosť“ porotcu súťaže a snažiť sa svoje majstrovské dielo okresať na základ. Práve ten zaujme viac ako siahodlhé traktáty a ukáže vašu prácu v dobrom svetle. Nie je totiž umením napísať 20 strán dobrého textu, umením je z nich vytvoriť 5 dokonale vypointovaných strán, ktoré čitateľa zaujmú a vtiahnu do deja.

Skúste si spomenúť na hodiny povinného čítania, ktoré ste strávili nad 500 stranami dobre napísaných opisov a dajte si ruku na srdce- naozaj si pamätáte, aké šaty mala Adela Ostrolúcka, keď schádzala po schodoch vo svojom rodnom dome a po prvý raz uvidela Ľudovíta Štúra?

Prichádzajte len s čerstvou tvorbou

V žiadnom prípade nerecyklujte svoje literárne diela na viacerých súťažiach. Dajte si rovnakú námahu, akú bude mať s ich čítaním porota a napíšte vždy nové dielo. S písaním budete mať určite menšiu námahu ako porota s čítaním. Do prvej súťaže Poviedka 1997 sa napr. prihlásilo 907 autorov, do tých ďalších viac než tisíc.

Ak si stále stojíte za svojím snom, neprestaňte písať. Ani vtedy, ak milujete úplne „nepraktickú“ poéziu, ktorá získava miesto len na spodný pultoch kníhkupectiev. Venujte svoju tvorbu svojim blízkym, podeľte sa s ňou na viacerých súťažných poliach alebo si ju zatiaľ nechajte pre seba. No neprestávajte.

Tvoriť sa oplatí dovtedy, dokedy sa na svete nájdu otvorení a zapálení čitatelia. Možno im aj vy venujete slová, ktoré im spríjemnia, či zmenia život. A na takéto dary sa nezabúda. Ani na stránkach učebníc literatúry.

 

Text a foto: Adriána Kondlová