Zrušenú pôrodnicu v B. Štiavnici nahradí záchranka s lekárom

n 28.4.2016 21:34 - Banská Štiavnica

Zrušenú pôrodnicu v Banskej Štiavnici má budúcim mamičkám v prípade potreby nahradiť záchranka s lekárom. V súčasnosti v regióne pôsobia dve záchranky bez lekára.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) dnes potvrdil, že jedna z nich by sa do letných prázdnin mala zmeniť na rýchlu lekársku pomoc.

Lekár v sanitke

V jednej sanitke by tak bol vždy v prípade potreby lekár. Pre mamičky je tiež k dispozícii pôrodnica v Žiari nad Hronom. Zriadenie rýchlej lekárskej pomoci žiadali od šéfa rezortu aj zástupcovia občianskej iniciatívy Právo na zdravotnú starostlivosť v regiónoch, ktorá stojí za petíciou ohľadne jej urýchleného zriadenia.

Stratili podporu

Spoločnosť Svet zdravia, ktorá banskoštiavnickú nemocnicu vlastní, presunula miestne gynekologicko-pôrodnícke oddelenie do nemocnice v Žiari nad Hronom.

Dôvodom má byť fakt, že oddelenie stratilo multiodborovú podporu pri riešení závažných stavov. Nemocnica v súčasnosti neprevádzkuje žiadne oddelenie, ktoré by poskytovalo urgentnú alebo akútnu zdravotnú starostlivosť.

Minister priblížil, že v zrušenej pôrodnici sa vlani narodilo 489 detí. Z toho iba 68 boli Banskoštiavničania.

(tasr), foto: TASR