V čadčianskej nemocnici pripravujú pred pôrodom aj budúcich oteckov

n 28.4.2016 6:03 - Čadca

Desaťtýždňovú psychickú aj fyzickú prípravu počas tehotenstva ponúka budúcim mamičkám Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci. Obľúbený kurz pre tehotné ženy rozšírili o ďalšie služby. Vyškolením prechádzajú aj muži.

Psychofyzickú predpôrodnú prípravu môžu v čadčianskej nemocnici absolvovať tehotné ženy od 30. do 40. týždňa tehotnosti. Okrem precvičovania vhodných cvikov dostávajú ženy na kurze informácie o tom, ako odbúrať strach z pôrodu, ako správne dýchať i ďalšie poznatky, ktoré pripravia mamičky na veľkú zmenu v ich živote.

 

ZAUJME VÁS: Pacienti v Čadci nosia na ruke červený gombík. Na čo slúži?

Psychická i fyzická príprava prebieha raz týždenne a sú na ňu pozitívne ohlasy. „Ja som tento kurz absolvovala a vďaka tomu bol môj pôrod príjemným zážitkom, keďže som sa snažila dodržiavať všetko, čo som sa na tomto kurze naučila,“ napísala Eva na sociálnej sieti.

Dve hodiny pre otcov

Predpôrodný kurz má za sebou už desať rokov fungovania. Jeho služby sa v tomto roku rozšírili aj o laktačné poradenstvo, podpornú skupinu dojčenia a prípravu partnerov na pôrod. Školenie na novú životnú rolu tak po novom čaká aj budúcich otcov.

„Dôležitú úlohu pri pôrode zohráva aj otecko absolvujúci kurz, ktorý svojou prítomnosťou prispieva k bezproblémovému a prirodzenému narodeniu dieťatka, čo sa neskôr odzrkadľuje aj v jeho výchove a v pohode rodiny,“ uviedol riaditeľ KNsP Čadca Martin Šenfeld. Dodal, že muži absolvujú dvojhodinovú prípravu na pôrod spolu s prehliadkou oddelenia.

„V najbližšom čase pripravujeme stretnutia podporných skupín dojčenia, prednášku o príprave na dojčenie pre budúce mamičky a stretnutie s lektorkou nosenia bábätka v šatke a vo vaku,“ odhalil novinky z Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia riaditeľ nemocnice.

Medzi najlepšími

Čadčianska pôrodnica skončila v roku 2013 v hodnotení expertov v projekte z dielne Health Policy Institute na druhom mieste spomedzi päťdesiatich slovenských nemocníc. O rok neskôr ju mamičky ohodnotili ako pätnástu najlepšiu na Slovensku. Toto oddelenie nemocnice využívajú budúce rodičky aj z iných regiónov Žilinského kraja. Najmä pre Žilinčanky sa stala čadčianska pôrodnica alternatívou k tamojšej Fakultnej nemocnici.

Text: Branislav Koscelník, foto: KNsP Čadca