Vyplakávanie starostovi nesvedčí alebo Starostovia neplačú

n 28.4.2016 8:14 - Humenné

Býva zvykom, ba až pravidlom, že starosta obce by mal byť čestným a spravodlivým človekom, ktorý sa zaujíma hlavne o tú svoju dedinu a problémy v nej. Veď je predsa „1. mužom obce“. Takých je mnoho. Avšak existuje pár výnimiek.

Jednou z nich je aj starosta obce Kochanovce, pán Miroslav Porochnavý, známy ako „vášnivý fotograf“. Tento starosta je jedným z tých ľudí, ktorí sa zaujímajú o cudzie záležitosti, pričom tie svoje si už dlhšiu dobu rieši od deviatich k piatim.

Pozrime sa bližšie napríklad na futbalový štadión v tejto obci. Už 6 rokov trvá jeho rekonštrukcia, futbalisti FK Kochanovce nemajú kde hrávať domáce zápasy, a preto využívajú trávniky okolitých obcí, či mesta Humenné.

Starostu Porochnavého to však očividne nezaujíma. Na zápasy domácich futbalistov nechodí, ako tomu bolo naposledy, keď jeho mužstvo prehralo s FK Humenné 0:7 na ihrisku v Brekove. Kto vie prečo.

Možno sa za vlastných hanbí a miesto toho, aby domáci futbalový klub podporil, radšej navštívi rozhodujúci zápas súpera, v tomto prípade, dňa 9. 4. 2016, bol domácim a usporiadateľským klubom Futbalový klub Humenné proti TJ Ptava Ptičie, na ich domácom trávniku pri Mlyne, kde sa vyžíva vo svojom fotografickom umení.

Pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali

Ako by sa mal správať fotograf na takomto športovom podujatí? Kde sa vlastne môže nachádzať v čase zápasu? Odpoveď je jednoduchá. Vo vyhradenom priestore, ktorý určuje zákon. Čo sa týka domácich futbalových klubov, tie sú povinné dodržiavať okrem súťažného poriadku aj ustanovenia platného Zákona č.1/2014 o organizovaní športových podujatí.

V týchto normách je určené, kto sa môže zdržiavať v ohraničených priestoroch ihriska. To znamená, že hlavný usporiadateľ spolu s ostatnými, písomne určenými usporiadateľmi, musia okrem iného zabezpečiť aj to, aby sa v ohraničenom priestore nezdržiavali nepovolané osoby. V prípade nesplnenia povinností usporiadateľskej služby, je usporiadajúci klub potrestaný disciplinárne.

Priestor musel opustiť

Pán Porochnavý však dané ustanovenia nedodržiaval teraz, ani v predošlých zápasoch. Svojvoľne sa pohyboval mimo vyhradeného priestoru a navyše nebol riadne označený reflexnou vestou. Nestalo sa tak prvýkrát, ale bolo to pri viacerých futbalových zápasoch.

Na vlastnú päsť sa snažil fotografovať zábery, pričom prekážal nielen novinárom, ale aj divákom. Takouto nedbalosťou môže ohrozovať nielen seba, ale aj ostatných. Na základe jeho arogantného správania, by podobne mohol postupovať každý občan, ktorý by bez vstupenky vstúpil do vyhradenej zóny a fotografoval pre vlastné potešenie, len tak na Facebook.

Avšak existujú určité pravidlá, ktoré musí dodržiavať každý bez rozdielu a vzhľadom k tomu, že p. Porochnavý nepatrí do kategórie osôb, ktoré sa môžu zdržiavať v ohraničenom priestore, bol usporiadateľskou službou upozornený, aby daný priestor opustil.

Plač na nesprávnom hrobe

Pánovi Porochnavému sa zrejme uľútostilo celej situácie, a tak ako správny futbalový fanúšik si vylial svoje srdce plné negatívnych emócií nielen na svoj facebookový profil, ale aj do novín, ktoré sú úzko prepojené s neslávnou spoločnosťou dodávajúcou teplo do humenských domácností.

V tomto týždenníku sa zniesla spŕška nezmyslov na adresu usporiadateľov zápasu, ale nielen to. Pán Porochnavý vo svojom emočnom výleve obvinil zo všetkej krivdy, čo sa mu stala, primátorku mesta Humenné, PhDr. Janu Vaľovú, ktorá si prišla pozrieť sobotňajší zápas a povzbudiť domácich hráčov.

Primátorka, ktorá sa na rozdiel od starostu Porochnavého, intenzívne zaujíma o futbalový klub vo svojom meste a podporuje ho v postupe do 3. ligy, regulérne vyzvala pána Porochnavého, aby rešpektoval upozornenie usporiadateľov, v rámci zdržiavania sa vo vyhradenom priestore, ktorý bol riadne označený.

Neférové správanie

Zdá sa však, že pán starosta klame a rozmazáva polopravdy, len aby zakryl svoju neschopnosť hrať fair-play, teda podľa pravidiel. Prekrúca a podsúva ľuďom dezinformácie už dlhší čas na sociálnych sieťach, ale aj výpoveďami v novinách.

Koniec koncov, nehrá fér ani voči svojmu domácemu klubu FK Kochanovce. Napriek tomu, ho zaujíma FK Humenné a primátorka, Jana Vaľová. Nie je tento záujem až priveľmi podfarbený politikou? Alebo sa len pán starosta nedokáže preniesť cez úspechy druhých ľudí a takýmito excesmi si dvíha už beztak nízke sebavedomie?

Text a foto: (eh)