Obchod na korze oslavuje päťdesiatku

n 25.4.2016 8:39 - Humenné

Pred päťdesiatimi rokmi (1966) si zo slávnostného odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied odniesol Oscara za Najlepší cudzojazyčný film, Obchod na korze, ktorý predstavuje drámu z obdobia vojnovej Slovenskej republiky a arizácie židovského majetku.

Film je nakrútený na motívy novely spisovateľa Ladislava Grosmana, ktorý patrí k významným humenským rodákom. Narodil sa v roku 1921 v Humennom, kde ukončil ľudovú školu. Po skončení Gymnázia v Michalovciach, pracoval v Humennom ako robotník v tehelni.

Keďže bol pôvodom Žid, počas 2. svetovej vojny bol prenasledovaný za svoj pôvod. Po vojne vyštudoval dve vysoké školy a neskôr v Prahe pôsobil ako novinár a scenárista. Koncom šesťdesiatych rokov odišiel do Izraela, kde v roku 1981 zomrel.

Humenné miloval

Mesto Humenné si váži rodákov, ktorí sa zaslúžili o zviditeľnenie nášho regiónu vo svete. Podľa slov jeho manželky, Edity Grosmanovej, nikdy netajil, že je Humenčanom. „Miloval toto mesto a zomrel s láskou k nemu. Rád sa tu vracal, či už žil v Prahe alebo Izraeli.“

Pôvodný dej novely, zasadil autor do svojho rodného mesta Humenné, filmovo sa príbeh odohrával v Sabinove. Mesto Sabinov v júni 2006 slávnostne otvorilo expozíciu kultúrneho centra s exponátmi z nakrúcania filmu, z ktorých mnohé darovali občania mesta.

Je medzi nimi aj kópia sošky Oscara od manželky scenáristu. Humenčania si vzácneho rodáka uctili už pred troma rokmi, Galériou pod mostom, kde je vyobrazený na pilieri spolu s niekoľkými ďalšími rodákmi a dominantami mesta.

Text a foto: (eh)