Projekt štadióna má konkrétnu podobu

n 24.4.2016 6:04 - Humenné

Na poslednej tlačovej konferencii na Mestskom úrade, primátorka mesta Humenné, Jana Vaľová, avizovala, že projekt rekonštrukcie futbalového štadióna bude prekonzultovaný so všetkými kompetentnými, ktorí majú k danej problematike blízko.

Na pôde Mestského úradu, sa preto v pondelok, 11. apríla 2016, stretla s projektovým manažérom Slovenského futbalového zväzu, Petrom Dedíkom, projektantom, Radoslavom Harbuľákom, štatutárom 1. Humenskej akciovej spoločnosti, Rudolfom Gregorovičom, manažérom FK Humenné, Martinom Polákom, trénerom FK Humenné, Jozefom Valkučákom, bývalým vlastníkom klubu FK Humenné a bývalým humenským futbalistom, Michalom Paraskom, športovým redaktorom, Mariánom Škubom a pracovníkom Odboru kultúry, športu a mládeže so zameraním na futbal, Norbertom Sališom. Predmetom stretnutia bolo prekonzultovanie projektu rekonštrukcie futbalového štadióna.

Realizácie rekonštrukcie bude náročná

Humenský futbalový štadión dlhodobo chátral. Ako sa vyjadril Peter Dedík, štadión v Humennom je azda najhorší, s akým sa na Slovenku stretol a projekt jeho rekonštrukcie je veľmi náročný a ťažký. Dôvodom je okrem iného aj potreba zbúrania starej hlavnej tribúny pričom, ako povedal Peter Dedík, s podobným prípadom sa stretol v rámci Slovenska len vo Zvolene, avšak tamojšia tribúna nedosahovala ani polovičné rozmery ako má hlavná tribúna v Humennom.

Po búracích prácach príde na rad najprv geologický prieskum a výstavba dvoch nových zastrešených tribún,veľkej prevádzkovej budovy, ktorá bude slúžiť športovcom, trénerov, delegátov, novinárov a pod. Bude vybudovaná nová časomiera, nové rozvody vody, plynu, elektriny a kanalizácie, čo je nesmierne finančne náročné.

Dedík sa tiež vyjadril, že ani jeden zo starých slovenských futbalových štadiónov sa nepodarilo zrekonštruovať za odhadovanú sumu, ktorá prešla schvaľovaním jednotlivých mestskými zastupiteľstvami, ale náklady boli vždy nakoniec omnoho vyššie. Na túto skutočnosť upozornil z dôvodu náročnosti projektu aj Radoslav Harbuľák, ktorý spolupracoval aj na rekonštrukciách štadiónov v iných mestách v rámci Slovenska.

Trávnik v dobrom stave

K predloženému projektu sa v konštruktívnej debate vyjadrili všetci prítomní, pričom sa preberali hlavne technické záležitosti, ako sú rozmery ihriska, umiestnenie prevádzkovej budovy, vstupy na trávnatú plochu zo šatní mužstiev, vybavenie zázemia pre hosťujúce mužstvá, parkovacie miesta pri štadióne, zavlažovanie a odvodňovanie trávnatej plochy a pod.

Technické pripomienky obhajoval Radoslav Harbuľák, ktorý sa tiež vyjadril, že podklad trávnika, ako aj samotná trávnatá plocha je napriek veku veľmi kvalitná. Najdôležitejšie je, že trávnik nebude potrebné rekonštruovať celý, iba na dvoch miestach sa vykonajú odvodňovacie drenáže. Mesto tak ušetrí minimálne 500-tisíc eur.

Projekt so stanovenými parametrami

Primátorka komentovala najmä vrchnú časť tribúny, plánovanú pre VIP priestor a priestor pre zástupcov médií, s kapacitou až pre 40 novinárov, ktorá sa jej zdala predimenzovaná. Peter Dedík však vysvetlil, že projekt rekonštrukcie bol vypracovaný v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom, so striktne stanovenými parametrami v súlade so smernicou UEFA, pričom budova má naprojektovanú dĺžku 46 m, čo je naozaj len minimum, aby štadión po dokončení spĺňal stanovené podmienky. Prítomní sa zhodli, že štadión má slúžiť minimálne 30 rokov, takže je lepšie, aby sa dodržali stanovené projektové rozmery podľa smernice UEFA.

V druhej etape rekonštrukcie

Futbalový štadión má za sebou 1. etapu rekonštrukcie. Na futbalovom štadióne prebieha aktuálne 2. etapa, ktorá zahŕňa aj výstavbu multifunkčného ihriska, s rozmermi 40x20m s multifunkčným umelým trávnikom.

Ihrisko je takmer mesiac pred jeho avizovaným ukončením v máji 2016 už dokončené a čaká sa na kompletizáciu dokumentov, nevyhnutných pre jeho kolaudáciu, ktorá oficiálne spustí jeho prevádzku pre športovcov i širokú verejnosť. Vďaka povrchu je prioritne určené pre športy ako futbal, volejbal a tenis. Okrem toho je ihrisko zabezpečené mantinelovým systémom, ochrannými sieťkami a osvetlením.

Ukončenie prác v roku 2017

Podľa primátorky, je rekonštrukcia futbalového štadióna jedna z najväčších investícií. Verí, že vdýchne tomuto štadiónu nový život a obnoví jeho zašlú slávu. V závere stretnutia sa všetci zhodli na tom, že predložený projekt spĺňa očakávané kritéria a všetky požadované podmienky a projekt schválili.

Celkové ukončenie rekonštrukcie futbalového štadióna je naplánované na rok 2017, keď sa na novom štadióne uskutoční prvý slávnostný výkop venovaný všetkým Humenčanom, pri príležitosti osláv 700-tého výročia prvej písomnej zmienky o Meste Humenné.

Text a foto: (lula)