Pestrofarebný Deň narcisov

n 22.4.2016 8:53 - Humenné

Ulice miest a obcí v jediný deň v roku, tentokrát 15. apríla 2016, zaplavili žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripol na svoj odev, vyjadril týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou.

Dobrovoľníci zo štyroch humenských stredných škôl sa v piatok ráno, 15. apríla 2016, zišli v zasadačke Mestského úradu v Humennom, kde ich privítal prednosta MsÚ Ondrej Bartko, spolu s vedúcou Odboru kultúry, športu a mládeže, Natašou Mocákovou a za Úniu žien Slovenska v Humennom sa prítomným prihovorila Anna Capová.

Dobrovoľníci sa po poučení vybrali na vopred určené stanovištia v celom meste. Mohli sme ich stretnúť v okolí nákupných centier, či na sídliskách. Okrem toho sa pohybovali aj na Námestí slobody pri Fontáne lásky, kde mali pripravený svoj program žiaci zo Základnej umeleckej školy MÚZA a Základnej umeleckej školy na Mierovej ulici, ktorý sa niesol v znamení Maratónu hudby, tanca a farieb. Do kultúrneho programu sa zapojilo aj sedem základných škôl, ktorých žiaci premenili blízky cyklistický chodník na pestrofarebný koberec plný maľovaných kvetov.

Vyzbierali takmer 9 500 eur

Tento rok bol príznačný aj ďalšou novinkou. Každý kvietok mal etiketu s informáciou o 20. ročníku Dňa narcisov. Okrem toho sa do zbierky Dňa narcisov zapojili aj Podvihorlatská paleta a Spoločnosť klinickej onkológie, ktoré pripravili pre návštevníkov tvorivú dielňu vo výstavných priestoroch Mestského kultúrneho strediska.

Tejto tvorivej dielne sa zúčastnilo 20 amatérskych a niekoľko profesionálnych výtvarníkov. Verejná zbierka, ktorá sa konala počas celého dňa, pritiahla množstvo ľudí do ulíc. Dobrovoľníci zo stredných škôl v spolupráci s členkami Únie žien Slovenska, materskými a základnými školami, vyzbierali spolu 9 264, 36 eur. Tie poputujú na konkrétnu pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.

Text a foto: (mia)