Viac foto v galérii

Trnava zaostrila na nohy. Akú pozornosť im venujete vy?

n 27.4.2016 9:32 - Dunajská Streda

Naše nohy nás každodenne nosia  kam potrebujeme. Venujem im však dostatočnú pozornosť?

Ak máte pocit, že si vaše nohy zaslúžia špeciálnu starostlivosť, môžete im ju dopriať aj bez dlhého čakania v ambulancii lekára. Lekári tentoraz prídu za vami. Hnutie za zdravé nohy vyštartovalo 25. apríla z Pezinka a so svojou pojazdnou ambulanciou (autobusom) do 29. júna navštívi až 46 miest na Slovensku. Jeho cieľ je jasný- nohy bez bolesti, opúchania a kŕčov.

So žilami vám domáca lekáreň nepomôže

Niekedy sme náchylní podceňovať problémy nášho žilového systému, najmä v ich počiatkoch. Často sa utiekame k liečeniu z dielne ľudovej tvorivosti (ich potieraniu octom, pohánkou, zelenými paradajkami, bravčovou masťou atď.), čím im nielenže nepomáhame, ale môžeme dokonca „navariť“ ešte väčší problém v podobe infekcie či zhoršenia ich zdravotného stavu.

Problémy žíl sa začínajú nenápadne- pocitom ťažkých nôh, kŕčmi, bolestivosťou, opuchom, nepokojnými nohami a v neskorších prípadoch aj známym vystúpením žíl. Kŕčové žily však nie sú len problémom estetickým, preto by sme ich nemali podceňovať. Neliečené ochorenie žíl totiž časom prechádza do chronického žilového ochorenia, pri ktorom je už potrebná aj chirurgická liečba.

Váš prvý krok by mal viesť do ambulancie

Začiatok liečby by teda mal súvisieť s vašou návštevou lekára (svojho praktického či špecialistu- angiológa) a to už pri prvých príznakoch. Vtedy vám totiž ešte môžu pomôcť masti, kompresné pančuchy a zmena životného štýlu. Vašim nohám totiž najviac škodí sedavý spôsob života, zlá životospráva a ich neprimerané zaťažovanie.

Ochorenie žíl by sme nemali podceňovať aj preto, lebo ide o zápalový proces. Pri chronickom žilovom ochorení budú vaše nohy potrebovať celoživotnú starostlivosť pod dohľadom lekára, ktorá sa vám však v konečnom dôsledku veľmi vyplatí. Vo svojom poslednom štádiu totiž môže prechádzať do bolestivého vredu predkolenia, pri ktorom sa už chirurgickej liečbe určite nevyhnete.

Lekári prídu tentoraz za vami

Ak chcete urobiť prvý krok k zdravým nohám, mohol by viesť aj k dverám mobilnej ambulancie Hnutia za zdravé nohy. Možno práve v rámci tejto Roadshow nájdete ten správny recept na problémy vašich nôh. V Trnavskom kraji „pojazdná“ ambulancia zavíta do 4 okresných miest. V každom z nich sa zdrží od 9:00 do 18:00 hod.

 K dispozícii v nej pre vás budú odborníci, ktorí nielen určia diagnózu, ale vám zároveň poradia s liečbou vašich ťažkostí. S vašim problémom nie ste sami, na Slovensku trápi možno viac ľudí, než ste si predtým mysleli. Svedčí o tom aj fakt, že už v rámci svoje prvej zástavky v Trnave 26. apríla bol o návštevu v mobilnej ambulancii veľký záujem. Prídete ich navštíviť aj vy? 

27. apríl- Piešťany

2. máj- Dunajská Streda

9. máj- Senica

 

Text a foto: Adriána Kondlová