Vo Vlkolínci sa rozbieha najväčšia investičná akcia. Služby vylepši Dom UNESCO

n 21.4.2016 17:30 - Ružomberok

Atraktívna lokalita, unikátne historické dedičstvo a tisíce zvedavých turistov. Aj keď je Vlkolínec magnetom na turistov, doteraz nemal zariadenie, ktoré by pre nich poskytovalo informácie, servis a kvalitné služby. Ružomberská radnica chystá novinku. Na stole má projekt Domu UNESCO. Dokonca už je známy dodávateľ stavby.

Živej osade pod masívom Sidorova priniesol zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1993 nečakaný záujem a publicitu. Miestni obyvatelia si už časom zvykli, že sa Vlkolínec dostal na mapu najväčších turistických lákadiel Slovenska. Služby pre turistov však ani za vyše dve desaťročia veľký rozmach nezaznamenali.

Samospráva mesta Ružomberok chce často kritizovanú situáciu zmeniť. Povyše drevenej zvonice v blízkosti požiarnej zbrojnice a obchodu vybuduje na vlastnom pozemku informačné centrum. „Ide o historicky najväčšiu investičnú akciu v intraviláne osady – Dom UNESCO a dostavba reštaurácie so sociálnymi zariadeniami. So začatím prác počítame na jar, dokončenie a sprevádzkovanie v roku 2017,“ tvrdí vedúci oddelenia regionálneho rozvoja Mestského úradu Martin Hromada.

Jeden nový, druhý zrekonštruovaný

Dom UNESCO vo Vlkolínci bude pozostávať z dvoch stavebných objektov. Radnica dá postaviť drevenú zrubovú novostavbu informačného centra a stavebne upraví rodinný dom s predajňou, kde pribudnú hospodárske objekty. Mesto už pozná aj meno dodávateľa stavby. Spomedzi ôsmich uchádzačov ponúkol najnižšiu cenu miestny živnostník Ľubomír Fula. Za práce, ktoré musí urobiť do dvadsiatich mesiacov, si vypýtal vyše 260-tisíc eur.

 

ZAUJME VÁS: Ani Vlkolínec sa neubráni nástupu technológií

Investíciu do zlepšenia služieb pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry odobrila vláda počas výjazdového zasadnutia v júni minulého roka. Na tento zámer vyčlenila 300-tisíc eur.

Zlepší sa aj prístup?

Boľavým miestom pre rozvoj cestovného ruchu v oblasti je aj prístupová cesta. Mesto Ružomberok zverejnilo plány na úpravu križovatky v Trlenskej doline. „Rekonštrukcia sa bude odvíjať od revitalizácie územia Trlenskej doliny, ktorej začiatok - projektová dokumentácia pre územné konanie  a vysporiadanie pozemkov – sa začne v tomto roku,“ uviedol asistent ružomberského primátora Michal Praženica.

Text: Branislav Koseclník, foto: TASR