Stavanie májov

n 24.4.2016 15:00 - Detva

Máje boli známe už v antike. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast.

Stal tiež symbolom víťazstva jari nad zimou. V stredoveku stavali máje na počesť a z úcty pred kostol, radnicu a domy všeobecne známych a vznešených ľudí. Neskôr sa stal symbolom lásky. V 15. storočí postavenie mája znamenalo vážny záujem o dievča, za určitých okolností malo aj právny význam – právoplatnosť manželstva.

Od polovice minulého storočia sa stavia ako symbol lásky v obciach a mestách pre všetky dievčatá spoločný, stal sa iba zvykom.

Tradične sa vztýčia dva máje

V Detve sa stalo tradíciou postaviť dva máje, v historickej časti mesta a pred Domom kultúry A. Sládkoviča za účasti detvianskych folklórnych kolektívov. Organizátori upozorňujú na zmenu dátumu tohtoročného stavania májov v Detve − piatok, 29. apríla 2016, teda o deň skôr, ako pôvodne ohlásený termín.

Prvý sa postaví o 16.30 hod. na Nám. SNP v historickej časti, druhý sa vztýči k oblohe o 17.30 hod. pred Domom kultúry A. Sládkoviča.

Text a foto: (md)