ČIŽNÁR ku kauze CT: Nie je možné akceptovať postup znaleckého ústavu

n 19.4.2016 13:41 - Piešťany

Znalecký posudok, ktorý mal vyčísliť škodu v trestnom konaní v kauze piešťanského CT, je nepoužiteľný. Takýmto záverom odôvodnil zrušenie obvinení voči všetkým osobám generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

V uznesení o zrušení obvinení, ktoré Generálna prokuratúra SR zverejnila v pondelok (18.4.) na svojej internetovej stránke, Čižnár vyjadril nespokojnosť s prácou Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline.

Nie je možné akceptovať znalecký posudok

Stotožnil sa s námietkami obvinených, ktorí napadli prácu ústavu. Znalci určili, že kúpou prístroja vznikla piešťanskej nemocnici škoda 471.001 eur. 

"Nie je možné akceptovať postup znaleckého ústavu spočívajúci v tom, že pri zisťovaní obvyklej ceny ako porovnávaciu vzorku použil cenové relácie v inom štáte," konštatuje sa v uznesení.

Generálnemu prokurátorovi sa nepozdáva, že ÚSI porovnával predaje tomografov v  Českej republike a nezisťoval podľa neho obvyklú cenu v Slovenskej republike.
 

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Budeme mať voľné nedele? Navrhuje to SNS

Nemocnica v Piešťanoch vysúťažila v roku 2014 tomograf Philips Ingenuity Core 128 s ďalšími súvisiacimi službami a prácami v celkovej výške 1.595.890 eur s DPH.

Znalci pritom skonštatovali, že odhad obvyklej ceny prístroja v danom období na trhu sa pohyboval okolo 750.000 eur. Predaje v Českej republike použili preto, že na Slovensku porovnateľné nenašli.

Na Slovensku sa kupuje inak

Obvinení takýto záver označili za tendenčný. Nepozdávalo sa im, že sa porovnávali prístroje dodané v Českej republike a navyše s inými podmienkami obstarania. Upozornili, že napríklad Nemocnica Poprad kúpila v roku 2010 tomograf Philips Ingenuity Core 128 za 1.338.600 eur s DPH.

"Zhrnúc, v aktuálnom štádiu trestného konania zatiaľ absentuje jeden zo základných znakov trestného činu – škoda, a to vzhľadom na nepoužiteľnosť posudku znaleckého ústavu," skonštatoval Čižnár.

Vyšetrovateľke a podriadenému prokurátorovi nariadil, aby sa v ďalšom konaní zodpovedne vyrovnali so všetkými relevantnými tvrdeniami obvinených.

Trestné stíhanie pokračuje

Generálna prokuratúra v pondelkovom (18.4.) písomnom stanovisku zdôraznila, že "trestné stíhanie vo veci naďalej pokračuje a v budúcnosti nie je vylúčené opätovné vznesenie obvinenia voči konkrétnej osobe či osobám, ak takýto postup bude odôvodňovať skutkový stav veci po jeho doplnení".
 

SÚVISIACE ČLÁNKY
Kvôli predraženému CT padla hlava ministerky Zvolenskej
Razia v piešťanskej nemocnici
Odvolanie minosterky nestačí. Opozícia žiada hlavu Pašku
Piešťasnská nemocnica nakoniec predražené CT nekúpi
Čislák je novým ministrom. Počká na vyšetrenie kauzy CT

Obvinenia voči všetkým deviatim osobám zrušil generálny prokurátor uznesením z 8. apríla. Poslanec Národnej rady SR Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA), ktorý ako lekár upozornil na predražený nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici, označil nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody za vykonštruovaný dôvod.

Domnieva sa, že ak mal prokurátor nejasnosti, mohol dať doplniť znalecký posudok o nezodpovedané veci.

V kauze aj známy raper Ego

V kauze piešťanského CT pôvodne obvinili deviatich ľudí. Medzi nimi bola napríklad už bývalá riaditeľka piešťanskej nemocnice Mária Domčeková či niektorí členovia správnej rady nemocnice vrátane Michala Straku, známeho ako raper Ego.

Hrozilo im desať až 15 rokov väzenia za obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.

TASR