V Dolnom Kubíne sa bude za parkovanie platiť. Policajti už nakupujú papuče

n 18.4.2016 14:35 - Dolný Kubín

Parkovanie v centre Dolného Kubína bude od 1. júna spoplatnené. Mestská polícia sa už pripravuje na nápor a nové úlohy, ktoré jej po spustení systému pribudnú. Kontrolovať platené parkovanie pôjde do ulíc aj náčelník polície so svojim zástupcom.

Štyridsať tisíc eur vyčlenila samospráva mesta Dolný Kubín na spustenie nového systému plateného parkovania vo vybraných uliciach centra oravského mesta. Nakúpila jedenásť parkovacích automatov a prvky vertikálneho dopravného značenia. Výnosy z plateného parkovania chce radnica použiť na riešenie dopravných problémov.

V teréne aj policajný šéf

Výrazný nárast povinností očakávajú po zavedení regulovaného parkovania dolnokubínski mestskí policajti. Len deväť mužov zákona má už aj teraz čo robiť, aby ustriehli poriadok v meste. Podľa náčelníka Mestskej polície Dolný Kubín Petra Uhrinu, policajti aj v súčasnosti riešia problémy s parkovaním, najmä na miestach, kde je to zakázané. Napríklad na verejnej zeleni alebo zákaze zastavenia.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Slovenskí gajdoši boli v Bruseli. Gajdošskú kultúru chcú vytiahnuť na výslnie

Zavedenie parkovného prinesie do ich činnosti nové úlohy. „Určite bude rapídny nárast potreby kontrolovať práve vyhradené parkovacie plochy, preto to bude nápor, ktorý budeme musieť zvládať aj v rámci iných povinností a úloh, ktoré plníme,“ odhaduje Peter Uhrina.

V letnom dovolenkovom období tak bude musieť šéf mestských policajtov poslať do terénu všetky dostupné sily, vrátane seba samého. „Do kontroly sa zapojím aj ja ako náčelník MsP a tiež môj zástupca.“   

Aj esemeskový lístok

Vodiči si od júna budú musieť zvyknúť, že na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií a parkoviskách bude nutné platiť poplatok za parkovanie, a to od pondelka do piatka v čase od ôsmej do šestnástej hodiny. V prvom pásme štyridsať centov za hodinu a šesťdesiat za každú ďalšiu, v druhom pásme, pri Daňovom úrade a pri reštaurácii Koliba, o polovicu menej.

Za parkovanie budú môcť vodiči zaplatiť v hotovosti kúpou lístka v parkovacom automate, zakúpením parkovacej karty , ale aj jednoduchým zaslaním SMS správy. Policajti si vo svojich mobiloch overia, či vodič má „esemeskový“ lístok platný. „Cez špeciálny program v smartfóne si odkontrolujeme, či skutočne má parkovné konkrétne vozidlo uhradené,“ upozorňuje Peter Uhrina.   

Nezaplatenie parkovného, prípadne parkovanie dlhšie, ako je uhradené, môže priniesť motoristovi nepríjemnú pokutu. „Sankcie budú v zmysle platnej legislatívy v blokovom konaní maximálne do 50 eur, prípadne budú vodiči oznamovaní na prejednanie priestupku správnemu orgánu,“ vystríha policajný náčelník. Dodáva, že spravodlivosť zabezpečí aj chystaný nákup nových „papúč“. Do služieb mestskej polície pribudne šesť až osem blokovacích zariadení.

Text: Branislav Koscelník, foto: ilustračné TASR