Hlohovčania nasadnú do sedla pre svoje mesto

n 15.4.2016 10:30 - Hlohovec

Mestské samosprávy chcú preveriť zdatnosť svojich občanov a silu ich odhodlania pomôcť mestu zabojovať s problémom prehustenia dopravy. Na pomoc svojmu mestu im bude stačiť bicykel.

Šancu vyhrať majú aj malé samosprávy

Aj v roku 2016 sa viaceré mestské samosprávy prihlásili do súťaže „Do práce na bicykli“ vyhlásenej Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. O víťazovi v nej nerozhodne rýchlosť, ale vytrvalosť, s ktorou každý deň prihlásení súťažiaci vyrazia na bicykli do práce a pomôže svojmu mestu najazdenými kilometrami odbúrať negatívne dopady prehustenia dopravy.  

Aj takýmto spôsobom sa snažia samosprávy iniciovať svojich obyvateľov, aby nechali svoje autá doma, ak to nie je nevyhnutné. Mnohé mestá totiž dnes bojujú s problémom prehustenia automobilovej dopravy, s nedostatkom parkovacích miest a každodennými zápchami, ktoré ich ochromujú.  O vplyvoch na životné prostredie ani nehovoriac.  

S jarou prichádza zmena

Práve jar je tým najpríjemnejším obdobím na zmenu v prospech lepšej kondície, menšieho stresu  a čistejšieho ovzdušia v centre. Súťaž „Do práce na bicykli“ má okrem toho v tomto roku aj ďalšie poslanie a to poukázať na cyklistov, ktorí sa nedobrovoľne stávajú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Na tento fakt budú poukazovať aj tričká účastníkov súťaže, ktoré získajú po registrácii.

V rámci Trnavského kraja sa do súťaže „Do práce na bicykli“,  ktorá prebehne od 1. do 31. mája, zatiaľ zapojili samosprávy miest Trnava, Piešťany, Hlohovec, Senica a Galanta. V minulom roku sa do nej zapojilo 55 samospráv z celého Slovenska. Spolu  2 870 súťažiacich v nej najazdilo pre svoje mestá celkovo 372 044 kilometrov v rámci 60 248 jázd.

Súťaž pre tímových hráčov

Do tohoročného „májového maratónu“ sa môžete zapojiť ako jednotlivci a to do 15. apríla, ale rovnako aj ako tímy a to do 26. apríla. Minimom účastníkov pre prihlásený tím budú 2 členovia. Zaregistrovať sa môžete  na oficiálnej internetovej stránke súťaže.

 

Zaregistrovať do súťaže sa môžete aj tu

 

A to aj vtedy, ak zatiaľ nie je zaregistrovaná vaša samospráva. Po registrácii samospráv sa budú môcť prihlásiť aj tímy (tie sú tvorené minimálnym počtom 2 členov), teda zamestnanci firiem či inštitúcií a organizácií.

Kilometre na bicykli potom budete môcť venovať svojmu mestu od 1. do 31.mája. O víťazovi rozhodne nielen počet prihlásených účastníkov a ich kilometre, ale aj ich prepočet na počet obyvateľov mesta. Rovnakú šancu uspieť teda budú mať menšie aj väčšie samosprávy. O víťazovi súťaže rozhodne národný cyklokoordinátor.

Jazdu na bicykli mestom si môžete vyskúšať čoskoro

Do súťaže sa v roku 2016 zapoja aj Hlohovčania. Tí si budú môcť vyskúšať svoje premiérové kilometre už čoskoro- 20. apríla. Cyklojazda po Fraštáku bude odštartovaná o 17:00 z pešej zóny (z Ulice M. R. Štefánika). Jej účastníci budú môcť na dvoch kolesách navštíviť celé historické centrum mesta, ale aj jeho širšie okolie. No prejdú si aj trasu k zámku. Aj takýmto spôsobom si môžu vyskúšať silu svojho odhodlania najazdiť pre mesto súťažné kilometre.

 

Text a foto: Adriána Kondlová