JIS-ka bude mať európske parametre

n 15.4.2016 8:00 - Tvrdošín

Interné oddelenie Hornooravskej nemocnice v Trstenej prechádza rekonštrukciou. Stavebné práce aktuálne prebiehajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Niektoré pracoviská sa tak museli dočasne presťahovať.

Približne do polovice júna sú naplánované práce na komplexnej rekonštrukcii priestorov jednotky intenzívnej starostlivosti interného oddelenia. Na pláne je úprava rozvodov, inžinierskych sietí i vzduchotechniky.

Obnovené priestory budú po rekonštrukcii spĺňať prísne európske normy. Okrem vynovených priestorov smeruje investícia aj na nové prístrojové a materiálno-technické vybavenie. V rozpočte je na práce vyčlenených 650-tisíc eur.

Obmedzenia

Pacienti si budú musieť počas štyroch mesiacov stavebných prác zvyknúť na obmedzenia.

„Počas týchto prác bude príjmová ambulancia interného oddelenia, kardiologická ambulancia a ergometrické pracovisko presunuté do priestorov bývalého paliatívneho oddelenia (nad oddelením ARO),“ informuje vedenie Hornooravskej nemocnice v Trstenej.

Jednotka intenzívnej starostlivosti má na tamojšom internom oddelení šesť lôžok. Zabezpečuje komplexnú intenzívnu starostlivosť u pacientov s ohrozením vitálnych funkcií, závažnými poruchami srdcového rytmu, respiračnými a metabolickými ochoreniami, ale i plánované elektrické kardioverzie. Vybavenie umožňuje lekárom vykonávať aj niektoré invazívne výkony.

Na rade je urgentný príjem

Stavebná činnosť v Hornooravskej nemocnici v Trstenej ešte ani po dokončení JIS-ky neutíchne.  Za 800-tisíc eur sa rozbiehajú práce na príprave výstavby urgentného príjmu. Nové pracovisko by malo zvýšiť kvalitu akútnej zdravotnej starostlivosti a minimalizovať časovú stratu pri záchrane života.

HNsP Trstená poskytuje lôžkovú starostlivosť pre okres Tvrdošín, časť okresu Námestovo a tri obce z okresu Liptovský Mikuláš. Celkovo patrí do spádovej oblasti približne 64 500 obyvateľov. Psychiatrické a paliatívne oddelenie majú celooravskú pôsobnosť.

(bk)