Dolnokubínske deti majú vynovený autopark

n 14.4.2016 11:56 - Dolný Kubín

Mestská polícia v Dolnom Kubíne zainvestovala do svojho dopravného ihriska. Z projektu Prezídia policajného zboru zakúpila vybavenie pre areál dopravnej výchovy na Základnej škole Petra Škrabáka a vynovila náter vodorovného značenia.

Päť šliapacích štvorkoliek, osem detských bicyklov, osem kolobežiek, dvanásť ochranných prílb a rovnaký počet súprav chráničov kolien, lakťov a zápästia. Detské dopravné prostriedky pribudli do inventára kubínskeho dopravného ihriska po tom, ako radnica získala z Ministerstva vnútra vyše štvortisícovú dotáciu.

Podľa informácií náčelníka Mestskej polície Dolný Kubín Petra Uhrinu, nové vybavenie pre deti od štyroch do ôsmich rokov vysúťažili cez elektronické trhovisko za 2 991 eur. Ak k tomu prirátame aj 370 eur za náter vodorovného značenia, ktorý realizovala dolnokubínska firma, mestským policajtom sa ešte podarilo časť peňazí ušetriť. Zrejme ich budú musieť vrátiť do štátneho rozpočtu. 

Asfalt si už pýta opravu

Dopravný areál na sídlisku Brezovec je podľa náčelníka mestskej polície zatiaľ v relatívne dobrom technickom stave.

„Čo sa týka ďalších investícií do budúcna, možno v horizonte dvoch až troch rokov, treba počítať s vyspravením samotnej plochy ihriska, keďže sa už na živičnom povrchu ukazujú preliačiny, výtlky a trhliny, ktoré sa časom samozrejme budú len zväčšovať, čo by mohlo ohroziť prevádzkovanie ihriska ako takého. Budeme musieť tiež zoservisovať stojany na zvislé dopravné značky a semafory, urobiť ich náter a podobne,“ odhaduje Peter Uhrina.

Dopravná výchova aj súťaže

Detské dopravné ihrisko v Dolnom Kubíne je v oravskom regióne jediné so svetelnou signalizáciou. Okrem jednoduchších areálov v Tvrdošíne a Medzibrodí nad Oravou, slúži budúcim motoristom od roku 2014 prenosné detské dopravné ihrisko aj v obci Krušetnica. Dolnokubínski mestskí policajti ponúkajú služby vlastného areálu pre dopravnú výchovu detí u okolitých obcí.

„V roku 2015 to boli deti z Oravskej Polhory, Vyšného Kubína a Istebného. Ide o dopravnú výchovu − pravidlá a správanie v cestnej premávke, osobitne so zameraním na chodcov a cyklistov. Jednou z väčších, už pravidelných, akcií v spolupráci so štátnou políciou je súťaž detí Na bicykli bezpečne, ktorá pozostáva z teoretických vedomostí detí a samotnej praktickej jazdy,“ uzatvára Peter Uhrina.

Branislav Koscelník