Ani Vlkolínec sa neubráni nástupu technológií

n 14.4.2016 11:49 - Ružomberok

Odfotiť a ihneď zdieľať. Ružomberská radnica chce podporiť propagáciu Vlkolínca na sociálnych sieťach. Zdieľaniu fotografií rozprávkových objektov unikátnej lokality ľudovej architektúry pomôže bezplatné wifi.

Prvé zariadenia bezdrôtovej siete sú už v podhorskej obci, zapísanej do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, nainštalované. Zámerom je zjednodušiť, ale najmä zlacnieť používanie internetu medzi drevenicami. Najmä zahraniční turisti by tak podľa Michala Praženicu z ružomberského mestského úradu mohli vo väčšom rozširovať obrázky osady a propagovať ju na sieťach.

„Motívom bolo sledovať trendy dnešnej doby, aktuálne je väčšina pamiatok kultúrneho dedičstva UNESCO pripojená k internetu. Veľa turistov, ktorí navštívia Vlkolínec, sú z Ázie. Je to práve kvôli turistom, aby mohli zdieľať momenty prípadne odosielať fotografie so svojimi blízkymi a priateľmi. Taktiež má aj praktické využitie, turista nemusí platiť roamingové poplatky za dáta, keď si chce pozrieť svoj travel guide,“ povedal Praženica.

Za málo peňazí veľa muziky

Podľa pôvodných plánov už wifi vo Vlkolínci mala byť v tomto čase pre verejnosť spustená. Zatiaľ je iba v testovacom režime. „Do úplného pokrytia a spustenia chýba nainštalovať ešte zopár zariadení. Po dokončení technickej stránky pokrytia v celom Vlkolínci bude wifi riadne spustená bezplatne pre turistov aj domácich obyvateľov. Predpokladané spustenie je v polovici apríla,“ odhaduje Praženica.

„Náklady na zriadenie a inštaláciu WiFi zóny s tromi prístupovými bodmi zo strany radnice predstavujú približne 1 000 eur. Ročná prevádzka bezdrôtovej internetovej siete bude mesto stáť asi 600 eur,“ uviedol vedúci oddelenia regionálneho rozvoja Mestského úradu v Ružomberku Martin Hromada.

QR kódy

Táto novinka, ktorá bola u niektorých zástancov turistiky vnímaná rozpačito, nebude v unikátnom živom skanzene posledná. „V budúcnosti môžu byť na pamiatkach umiestnené napríklad QR kódy, ktoré budú odkazovať na popis v mnohých jazykoch,“ uviedol Michal Praženica.

Podľa jeho slov, po Vlkolínci sa wifi dočkajú aj Ružomberčania. Ešte v tomto roku sa budú môcť obyvatelia pripojiť na mestský bezplatný internet aj v centre Ružomberka. V súčasnosti funguje v centre mesta bezplatná wifi na viacerých miestach. „Nie je to však mestská wifi, je to wifi od lokálnych providerov, ktorí si takto robia reklamu,“ dodal.

Branislav Koscelník