Pacienti v Čadci nosia na ruke červený gombík

n 16.4.2016 8:00 - Čadca

Pacientky neurochirurgického oddelenia čadčianskej nemocnice sa môžu zotavovať zo svojich zdravotných problémov vo väčšej pohode. Každá z nich má na ruke náramok s tlačidlom. V prípade ťažkostí si jednoduchým spôsobom privolá pomoc zdravotníckeho personálu.

Stačí stlačiť červené tlačidlo umiestnené na ruke a zdravotná sestra dostane na akomkoľvek mieste vo svojom prijímacom zariadení informáciu, že pacient potrebuje pomoc. Personál nemocnice nosí malé zariadenie pri sebe podobne ako mobil. Volanie v núdzi signalizuje systém nielen pípaním a vibráciami, ale na displeji sa zobrazujú aj informácie o pacientovi.

Aj do sprchy

Doterajšia signalizácia mala podľa informácií vedenia Kysuckej nemocnice v Čadci viaceré nedostatky. Preto oslovili niekoľkých výrobcov a rozhodnutie padlo na systém, ktorý v súčasnosti testujú na ženskej časti neurologického oddelenia.

„Vďaka náramkovému tlačidlu, ktoré môže pacient nosiť ako hodinky na ruke alebo pomocou šnúrky zavesený na krku, má možnosť si privolať sestru, i keď je mimo lôžka, napríklad v iných priestoroch,“ upozorňuje manažérka marketingu Viera Valková.

„Tvar tlačidla je prispôsobený ľudskému zápästiu a jeho váha a rozmery sú veľmi malé. Je tiež plne vodotesné, takže je možné sa s ním kúpať a sprchovať. Dodávaný remienok je mäkký a elastický a vyrobený z materiálu, ktorý je príjemný na dotyk,“ dodala.

Vreckový terminál s displejom má pri sebe na oddelení nielen sestra, ale aj sanitárka a pomocnica. Systém dokonca dokáže vyhodnotiť aj pád pacienta. Detektor pádu vyšle alarm personálu, ktorý pacientovi príde na pomoc.

Budú ho používať aj ostatné oddelenia?

Kysucká nemocnica zakúpila na skúšku 25 náramkových tlačidiel s tromi kusmi vreckového terminálu s displejom a tromi detektormi pádu. „Prvé skúsenosti sú veľmi dobré. Pacienti ich využívajú pravidelne. Nestretli sme sa s pripomienkami a taktiež nedochádza k ich zneužívaniu,“ hodnotí novinku Viera Valková

Signalizačné zariadenie nemá žiadnu centrálnu ústredňu ako majú doteraz používané systémy. Odpadajú tak prašné a hlučné inštalačné práce na oddelení. Rýchlosť, akou sa dá rádiové zariadenie sprevádzkovať, zrejme presvedčí manažérov nemocnice o zavedení aj na ostatné oddelenia.

„Ak sa uvedený systém na oddelení osvedčí, plánujeme ho postupne zaviesť na všetky naše lôžkové oddelenia a tým zlepšiť komfort a bezpečnosť našich pacientov,“ uviedol riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.

Branislav Koscelník