Na bezplatnú MHD si nezvykli

n 13.4.2016 11:53 - Bytča

V uliciach Bytče jazdí počas pracovných dní prvý spoj mestskej dopravy. Obyvateľov mesta i okolitých obcí zváža do dvoch zdravotníckych zariadení. Nasadnúť do autobusu je možné bez cestovného lístka. Napriek tomu je odozva občanov nízka.

Obyvatelia bytčianskeho Sídliska 1. mája si linku k svojim lekárom doslova vyžiadali. Argumentovali tým, že najmä do „Makyty“, kde je nové zdravotnícke zariadenie, to majú ďaleko. Mesto súhlasilo a pre verejnosť od marca zadarmo sprístupnilo pravidelnú linku SAD, ktorá ráno preváža aj deti z mestskej časti Bytča-Pšurnovice do školy na ZŠ Mieru.

Traja pasažieri

Samospráva spoj monitoruje. Bezplatná linka si v skúšobnej prevádzke zatiaľ veľkú odozvu nenašla. Radnica bude preto jej opodstatnenosť prehodnocovať.

„Služba funguje od 1. marca 2016. Viackrát sme ju monitorovali, občania si ešte celkom nezvykli ju využívať. Ráno zo Sídliska 1. mája sa prepravujú dvaja až traja občania, autobus z polikliniky nazad býva nevyužitý,“ hodnotí prvé skúsenosti prednostka mestského úradu v Bytči Alžbeta Kramarová.

Zo sídlisk k poliklinikám a späť

Služba je orientovaná na starších ľudí, ale aj na mamičky s dieťaťom, ktorí sa potrebujú prepraviť zo sídliska na dve bytčianske polikliniky. Ani nie päťkilometrovú trasu so šiestimi zastávkami zvládne bezplatný autobus za dvanásť minút.

Vyráža o 7.38 hod. zo zastávky pri Základnej škole Ulica mieru. Zastaví sa na Okružnej ulici pri Kinexe, smeruje cez Autobusovú stanicu k Poliklinike mesto i Poliklinike Makyta. Spiatočný spoj štartuje zo stanice o 10.50 hod., pričom o pár minút je pri oboch bytčianskych poliklinikách. Cestujúcich odvezie na stanicu, alebo na vzdialenejšie sídliská.

Aj pre cezpoľných

Samospráva mesta Bytča ponúka svoj autobus, na ktorý vyčlenila asi 5-tisíc eur, aj obyvateľom susedných obcí.

„Oslovili sme aj starostov obcí v rámci okresu, ktorých obyvatelia dochádzajú za odbornými lekármi do Bytče, aby ich informovali o tejto možnosti, že autobus prichádza na autobusové nástupište približne o 7.45 hod. a odtiaľ je tiež možné nastúpiť a zviesť sa na polikliniku do Makyty aj na „starú“ polikliniku,“ informuje Kramarová.

Službu mesto zaviedlo na skúšku do konca mája. Vyťaženosť linky ukáže, či v tomto projekte bude pokračovať. Nateraz mesto neuvažuje o rozšírení linky, prípadne o zavedení iného spoja mestskej prepravy.

Branislav Koscelník