Viac foto v galérii

Orava nie sú iba hory. Môžete sa tu cítiť ako pri mori

n 13.4.2016 5:35 - Námestovo

Je len málo tak príťažlivých miest na Slovensku. Neveľký ostrov uprostred Oravskej priehrady je poslednou pripomienkou piatich zaplavených osád. Začiatkom sedemdesiatych rokov pretvorili návršie s barokovým kostolom a kalváriou na umelecký klenot. Na Slanický ostrov umenia je dnes možné priplávať dvoma loďami.

Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba inštalovaná v interiéri kostola, oravská kamenárska tvorba 18. a 19. storočia vo vonkajších priestoroch ostrova  a expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady v bývalej hrobke. Galerijné priestory, ktorými sa nemôže pochváliť žiadna kultúrna ustanovizeň, má na ostrove k dispozícii Oravská galéria. Územie, ktoré vzniklo ešte v päťdesiatych rokoch zatopením obce Slanica, počas minuloročnej sezóny navštívilo takmer 37-tisíc návštevníkov.

Premáva iba v lete

Už samotná cesta na ostrov umenia je zážitkom. „Oravská galéria v Dolnom Kubíne od začiatku histórie Slanického ostrova umenia, teda od roku 1971, prevádzkuje už tretiu loď,“ informuje riaditeľka Eva Ľuptáková. V súčasnosti využívanú vyhliadková loď "OG SLANICA" vyrobili v roku 2005 pre Oravskú galériu.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Slovenskí gajdoši boli v Bruseli. Gajdošskú kultúru chcú vytiahnuť na výslnie

Súčasťou 90-minútovej okružnej plavby po Oravskej priehrade je polhodinová zastávka spojená s prehliadkou unikátneho Slanického ostrova umenia. „Za najdôležitejšiu novinku považujeme fakt, že s využitím služieb lode OG SLANICA je v cene vstupenky zahrnutá vyhliadková plavba loďou po Oravskej priehrade a vstup do expozícií na ostrove,“ upozorňuje riaditeľka dolnokubínskej galérie.

Loď OG SLANICA premáva od 15. mája do 15. septembra denne z prístavu č. 2 Slanická Osada. Má kapacitu 80 miest na sedenie a dve paluby - krytú a slnečnú. Loďou Oravskej galérie sa vlani na ostrov prepravilo 17 149 turistov zo Slovenska i zo zahraničia. „Zahraniční návštevníci prichádzajú na Slanický ostrov umenia hlavne z Poľska, Čiech, tých je najviac, ale v menšom množstve sme zaznamenali návštevníkov z rôznych krajín Európy, Ameriky, Kanady, Nové Zélandu, Izraela atď,“ tvrdí Eva Ľuptáková.

Na ostrov dvoma loďami

Už od začiatku mája bude premávať po Oravskej priehrade aj druhá z oravských lodí „MP-ORAVA“. Takmer štyridsať metrov dlhá a päť metrov široká loď odvezie až 162 osôb. Vyhliadková plavba sa začína v prístave č. 1 a trvá poldruha hodiny. V minulom roku sa na jej palube previezlo 19-tisíc pasažierov zo Slovenska, Česka, Poľska, Rakúska, Nemecka, Maďarska a Francúzska.

Expozície Oravskej galérie sú na osamotenom 3,5-hektárovom ostrove sprístupnené sezónne od 15. mája do 15. septembra. Svojou jedinečnosťou sa zaradili medzi najnavštevovanejšie kultúrne miesta Oravy. Zaujímavosťou je, že pred kostol na ostrove bol premiestnený aj pomník rodáka zo Slanice Antona Bernoláka z roku 1938.

Text: Branislav Koscelník, foto: Oravská galéria