Hokejisti Zvolena v semifinále ako na hojdačke

n 3.4.2016 21:26 - Zvolen

Hokejistom HKM Zvolen sa zatiaľ v semifinálovej sérii play-off Tipsport Ligy proti HK Nitra darí so striedavými úspechmi. Zverenci trénera Josefa Tureka totiž dvakrát vyhrali, ale aj dvakrát prehrali. Všetko je tak ešte otvorené.

Nitra - Zvolen 4:1

V prvej tretine stretnutia druhého celku s tretím po základnej časti videli diváci zaujímavý hokej, no iba jeden gól. Jeho autorom bol až v 16. minúte po Bajtekovej prihrávke Pupák, strelou do horného rohu Barošovej brány. V úvode druhej tretiny domáci zvýšili vedenie na rozdiel dvoch gólov. Kanaďan Beca poslal puk spoza bránky pred Baroša, ktorého prekonal osamotený Ručkay. V 33. minúte Zvolen znížil, Puliš nešpekuloval a hneď po prechode do útočného pásma prestsrelil Valenta. Už o minútu predviedol domáci Pupák to isté, po prihrávke od Beneho vystrelil spoza obrancu a Barošovi puk prekĺzol za bránkovú čiaru. V 48. minúte prišiel štvrtý gól Nitry, keď sa peknou akciou prezentoval prvý domáci útok, Blackwater so Slovákom pripravili streleckú pozíciu Lalibertému a najproduktívnejší hráč Nitry poslal puk medzi Barošove betóny. Potom Nitra ustála sériu presiloviek hostí a pripísala si v sérii prvé dôležité víťazstvo.

Nitra - Zvolen 2:3 pp

Oba celky hrali v prvej tretine dôsledne v obrane, z ktorej rýchlo prechádzali do ofenzívy. V nej sa viac darilo domácim hráčom, ktorí si vypracovali niekoľko sľubných príležitostí, no výborní brankári do prvej sirény puk za svoj chrbát nepustili. Prví sa vedenia v 23. minúte ujali hostia, keď v prečíslení na dvakrát prekonal Valenta krídelník tretieho útoku Brendl. Nitranom stačili necelé dve minúty na vyrovnanie, keď už po jedenástich sekundách využili presilovú hru. Kanadský obranca Milam napriahol od modrej a puk tečoval za Barošov chrbát ďalší Kanaďan Laliberté. Ďalší gól prišiel v 32. minúte a opäť šli do vedenia hostia. Pred nitrianskou bránou sa najlepšie zorientoval kanonier Puliš a prekonal Valenta. Domáci však znovu rýchlo vyrovnali, tentoraz na to potrebovali iba 66 sekúnd. Po Königovej tvrdej strele od modrej čiary a Kutálkovom teči skončil puk za chrbtom brankára hostí. V 38. minúte poslal puk do zvolenskej brány Kutálek, no rozhodca Jonák po konzultácii s videorozhodcom gól neuznal. Podľa verdiktu arbitrov ho nitriansky útočník dosiahol vysokou hokejkou. V tretej časti stretnutia videli diváci boj o každý kúsok ľadu s množstvom tvrdých zákrokov, no ani jeden gól, a tak nasledovalo predĺženie. V ňom o výhre Zvolena rozhodol v 66. minúte Krejčí.

Zvolen - Nitra 2:5

Až v tomto zápase bol vo Zvolene plný štadión, zásluhu na tom majú fanúšikovia z Nitry, ktorí obsadili celú západnú tribúnu a bolo ich počuť viac ako domácich priaznivcov. V úvode 1. tretiny mali šance nitriansky Macík a z domácich Mráz. Po strele Semoráda mal nitriansky brankár Valent plné ruky práce. Prebiehala 8. minúta, keď domáci nezvládli situáciu po prehratom buly a Macík zblízka strelil vedúci gól hostí. O necelé 2 minúty domáci Škvaridlo vyhral súboj, prihral puk Ďalogovi a ten ho poslal do úmyselne posunutej bránky hostí, a preto gól neplatil. Po chybe Brabenca v presilovke sa dostal k puku nitriansky Kutálek, ale Baroš jeho strelu zachytil. V 15. minúte Semorád netrafil prázdnu nitriansku bránku, ale vzápätí prihral puk Brendlovi, ktorý vyrovnal. V 17. minúte po chybe domácej obrany sa k puku dostal Slovák a ten plachtiac skončil vo zvolenskej sieti. V poslednej sekunde 1. tretiny skóroval aj Laliberté strelou po ľade.

Domáci zabrali neskoro

V strednej časti hry Semorád opäť netrafil odkrytú bránku hostí. V 26. minúte udreli Nitrania a Baroš Kutálkovu strelu pustil za svoj chrbát. Po tomto góle ho medzi žŕdkami vystriedal Cibuľa. V 28. minúte ohrozil Laliberté Cibuľu trikrát, ale ani jedna strela neskončila v bránke. V 33. min. sa v presilovke presadil Ručkay. O dve minúty poslal nebezpečnú strelu na Cibuľu Kutálek, ale gól nedal. V 37. minúte sa rútil na domáceho brankára Laliberté, Juraško ho fauloval, ale nariadené trestné strieľanie Laliberté nepremenil. Domáci potom hrali presilovku o dvoch hráčov, ale napriek tlaku neskórovali. V 42. minúte po prihrávke J. Juríka znížil L. Jurík strelou po ľade na 2:5. V závere ešte Bagin urobil veľkú chybu, keď prihral pred domácou bránkou Slovákovi, ten však ponúknutú príležitosť nevyužil. Domáci hrali ôsmu presilovku, Semorád však netrafil puk tesne pred bránkou a v úplnom závere zápasu po sterele Demitersa zazvonila len žŕdka Valentovej bránky.

Zvolen – Nitra 1:0

Domáci hokejisti mali veľmi dobrý vstup do zápasu. Už po 123 sekundách išli do vedenia. Na začiatku akcie bol Puliš, ktorý prihral puk na ľavú stranu obrancovi Juraškovi a ten ho svojmu spoluhráčovi vrátil v tom správnom momente. Puliš teda iba nastavil hokejku pred Valentom a bolo 1:0. Vedenie potom mohol zvýšiť Klhůfek, ale nepresadil sa zblízka. Na opačnej strane sa zasa Bene rútil sa sám na Baroša, no bol Žilkom hákovaný, takže nasledovalo trestné strieľanie. To však nitriansky hráč nepremenil.

Brankári oporami

V strednej časti taktiež nechýbali šance na oboch stranách. Hral sa útočný hokej a skóre mohli meniť viacerí hráči, ale gólová štatistika zápasu sa nerozšírila. V tretej časti hry sa najmä hokejisti spod Zobora snažili útočiť. Nevyužili presilovku, v ktorej hrozil iba Podhradský, avšak na opačnej strane sa mohol individuálnou akciou presadiť Demiters. Veľmi dobrú možnosť mal Macík, zakončil šikovne spoza protihráča, ale vyrovnanie neprivodil. Oba tímy si vytvorili dobré možnosti hlavne hre štyroch proti štyrom, no brankári boli oporami tímov. Skóre sa tak už nemenilo.

Sumáre zápasov semifinále play-off Tipsport Ligy:
/1. zápas/
HK Nitra - HKM Zvolen 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 16. a 34. Pupák, 22. Ručkay, 48. Laliberté - 33. Puliš. Rozhodovali: Baluška, Lauff – Korba, Rovenský, vylúčení: 5:2, presilovky 0:0, oslabenia: 0:0, 3473 divákov.

/2. zápas/
HK Nitra - HKM Zvolen 2:3 pp (0:0, 2:2, 0:0 - 0:1)
Góly: 25. Laliberté, 33. Kutálek - 23. Brendl, 32. Puliš, 66. Krejčí. Rozhodovali: Jonák, Müllner - Šefčík, J. Tvrdoň, vylúčení: 5:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3209 divákov

/3. zápas/
HKM Zvolen - HK Nitra 2:5 (1:3, 0:2, 1:0)
Góly: 15. Brendl, 42. L. Jurík - 8. Macík, 17. Slovák, 20. Laliberté, 26. Kutálek, 33. Ručkay. Rozhodovali: Baluška, Lauff - Korba, Rovenský, vylúčení: 3:8 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4490 divákov.

/4. zápas/
HKM Zvolen – HK Nitra 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 3. Puliš. Rozhodovali: Kubuš, M. Novák – Kacej, Stanzel, vylúčení: 5:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3580 divákov