Basketbalistov Komárna delí krok od finále

n 4.4.2016 20:15 - Komárno

Basketbalisti MBK Rieker Com-Therm Komárno sa výrazne priblížili k postupu do finále Eurovia SBL, keď v semifinálovej sérii vedú nad Interom Bratislava už 3:0 na zápasy. Zverenci trénera Dragana Ristanoviča môžu definitívne spečatiť svoj postup už v stredu 6. apríla na domácej palubovke.

Inter – Komárno 88:92

Obe mužstvá vstúpili do stretnutia nabudené, čo sa akiste podpísalo pod množiace sa nepresnosti. Inter však hneď v úvode prišiel o kapitána Bulatoviča, ktorý po strete s hosťujúcim hráčom musel zamieriť do nemocnice s podozrením na otras mozgu. Inter napriek strate kapitána viedol počas prvej časti aj 19:13. V úseku medzi 9. a 12. minútou však žlto-čierni nedali ani kôš, a tak hostia sa hostia postupne predrali do vedenia. Z 13:19 to po sérii 16:2 vytiahli na 29:21 a hoci domácim sa nedá vyčítať nedostatok snahy, prvý polčas vyhralo Komárno 43:40.

V druhom dejstve

Domáci po zmene strán otočili na 46:43, avšak hostia si vzali time-out a otupili tak nápor Bratislavčanov. Mužstvá sa potom držali bok po boku a aj keď „lodiari“ náhodou ušli na rozdiel jedného či dvoch košov, interisti hneď kontrovali. Do záverečnej časti tak vstúpili domáci s minimálnou stratou 63:65. Subotič dokonca vyrovnal na 65:65, ale spoza trojkového oblúka ich jednou zo svojich štyroch dôležitých trojok uzemnil Kratochvíl (68:65). Komárno malo stále mierne navrch, no ani keď v 37. minúte Bilič trojkou upravil na 79:70, nebolo o ničom rozhodnuté. Lenže Inter nemal svoj deň. Márne hľadal hrdinov, ktorí by strhli ostatných. Konštantne sa mohol spoľahnúť azda iba na Radoslava Rančíka. V 38. minúte došlo k rozstržke na palubovke a arbitri Bannisterovi, ale aj staršiemu z Rančíkovcov udelili diskvalifikačnú chybu. Aj napriek tomuto extempore Komárňania zvládli záver a hoci domáci sa urputne snažili zdramatizovať koncovku, nedostali šancu na zvrat. Prehrali 88:92.

Komárno – Inter 84:73

Duel bol v úvodnej štvrtine vyrovnaný. Defenzívy mali navrch, o čom svedčí aj skóre 13:12. V druhej Komárňania hrali agresívnejšie, boli pohyblivejší, spresnili streľbu a utrhli sa na dvojciferný rozdiel (31:21). Žlto-čierni však skorigovali na prijateľnejších polčasových 29:36. Kto čakal, že po zmene strán poriadne potrápia Komárno, musel zostať zaskočený. Domáci v tretej štvrtine prevalcovali Inter 32:16, opakovane vyhrávali o dvadsať a viac bodov a s veľkým predstihom rozhodli o osude stretnutia. V závere sa nemuseli stresovať, keď Inter priložil pod kotlom a zo všetkých síl sa snažil ešte niečo spraviť s výsledkom. Podarilo sa mu však už len skorigovať na konečných 73:84. V komárňanskom drese sa opäť blyslo najmä duo P. J. Alawoya – Bernard Thompson. Zo žlto-čiernych vyčnieval iba Radoslav Rančík, s 26 bodmi najlepší strelec duelu, ktorý si získal sympatie bratislavských fanúšikov, ktorí neváhali merať cestu do Komárna a označili ho za hráča zápasu. Dvojciferný nástrel dosiahli ešte 12-bodový Ronnie Taylor a Martin Rančík s 11 bodmi.

Inter – Komárno 88:93

Inter viedol uprostred tretej štvrtiny už o 15 bodov, no ani tretí zápas semifinále play-off napokon nedotiahol do víťazného konca. V sérii s Komárnom tak prehráva už 0:3 a keďže sa hrá na štyri víťazstvá, každé ďalšie zaváhanie bude znamenať koniec jeho nádejí zabojovať o majstrovský titul. „Keď Thompson dal predposledné dve šestky, videl som, že si je istý. Nechcel už nikomu prihrať, aj keď mohol. Bolo dvanásť sekúnd do konca, a tak si veril. Ale môžem pochváliť nielen jeho, lebo celý mančaft vydržal prakticky celý zápas až do poslednej sekundy. Verili, že sa to môže podariť a na konci som sa aj takmer začudoval, že to dokázali,“ hodnotil zápase tréner Ristanovič, ktorého doplnil hráč Komárna Vido: „Netuším, kde sa to zlomilo, ale vidí sa mi, že na konci sme dali tri trojky po sebe, takže asi tam. Musím povedať, že Inter mal po väčšinu zápasu navrch. Hral úplne iný basketbal ako naposledy u nás. Nám to z vonku po celý zápas nepadalo, ale našťastie sa nám to včas vrátilo a vyhrávame 3:0. Stačí spraviť jeden krok. Síce najťažší, ale verím, že doma to zvládneme.“

Semifinálová séria play-off Eurovia SBL:
/1. zápas/
BK Inter Bratislava – MBK Rieker Com-Therm Komárno 88:92 (21:25, 19:18, 23:22, 25:27)
Zostavy a body:
R. Rančík 28, Subotič 14, Taylor 14, M. Rančík 5, Bulatovič 0 (Bílik 13, Miloševič 10, Páleník 2, Cvetinovič 2, Marič 0, Kuffa, 0, Musil 0 - Alawoya 23, Thompson 19, Vido 12, Bilič 9, Bannister 6 (Kozlík 16, Kratochvíl 12, Halada 1, Záhora 0). 1 800 divákov.

/2. zápas/
MBK Rieker Com-Therm Komárno – BK Inter Bratislava 84:73 (13:12, 23:17, 32:16, 16:28)
Thompson 25, Alawoya 22, Bannister 8, Bilič 3, Vido 0 (Kozlík 13, Kratochvíl 8, Haviar 3, Halada 2) - R. Rančík 26, Taylor 12, Miloševič 5, Subotič 2, Kuffa 0 (M. Rančík 11, Cvetinovič 8, Musil 5, Bílik 4, N. Marič 0, Páleník 0). 950 divákov.