Petícia zabrala. Na farských pozemkoch v Hliníku nad Váhom ťažba nebude

n 11.4.2016 17:18 - Bytča

Obyvatelia Hliníka nad Váhom nechcú ďalšiu ťažbu štrkopiesku v blízkosti obce. Proti zámeru ťažby suroviny pre výstavbu diaľnice spísali petíciu. Bytčianski mestskí poslanci dali nespokojným obyvateľom za pravdu. Na cirkevné pozemky v blízkosti mestskej časti Bytče sa tak ťažobné mechanizmy sťahovať nebudú.

Farnosť v Bytči chcela na svojich parcelách s rozlohou bezmála 42-tisíc metrov štvorcových spustiť ťažbu štrkopieskov pre stavbu diaľnice, ktorá sa nachádza pri Hričovskom Podhradí. Zámer mali ešte vlani v decembri na stole poslanci Mestského zastupiteľstva v Bytči.

Dekan bytčianskeho Dekanátu Anton Duník vtedy pred poslaneckým zborom povedal, že projekt má zabezpečiť finančné prostriedky pre farnosť. Tie cirkev potrebuje na komplexnú rekonštrukciu havarijného stavu elektrických rozvodov v kostole v Bytči. Ubezpečil, že tím odborníkov, ktorí sa týmto plánom zaoberajú, nemajú záujem poškodzovať majetok ľudí, ani životné prostredie.

Petícia a územný plán

Doprava vyťaženého materiálu mala byť podľa plánov vedená cez brod v rieke Váh. Vyhla by sa tak mestskej časti Hliník nad Váhom. V lokalite by sa materiál ťažil postupne na etapy a vyťažený priestor mal byť po dokončení činnosti zasypaný.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: V Bytči je bezplatná MHD. Nevyužíva ju takmer nikto

Hliníčania napriek tomu spísali petíciu. Takmer tristo obyvateľov v nej vyjadrilo nesúhlas s ťažbou štrkopieskov v katastri Hliníka. Obávajú sa nielen zásahov do životného prostredia, ale aj do vlastného komfortu. Listiny s podpismi nespokojných obyvateľov priniesli do podateľne Mestského úradu v Bytči 5. apríla tesne pred konaním zasadnutia zastupiteľstva.

Poslanci petíciu prerokovali. Jej znenie zrejme ovplyvnilo ich rozhodovanie o zámere Rímsko-katolíckej cirkvi ťažiť štrk v katastrálnom území Hliník nad Váhom. Projektu totiž dali červenú. „Mestské zastupiteľstvo jednak zobralo do úvahy petíciu a tiež je pravdou, že v súčasnom období v tejto oblasti sa takáto možnosť v rámci územného plánu mesta nenachádza,“ odkázala prednostka bytčianskeho Mestského úradu Alžbeta Kramarová.

Text Branislav Koscelník, foto: ilustračná TASR