Zuzulová v Jasnej tretia, nespokojná Vlhová deviata

n 6.3.2016 11:39 - Svidník

Historicky prvé preteky zjazdárskeho Svetového pohára na území samostatného Slovenska priniesli domácemu lyžovaniu radosť v podobe tretieho miesta Veroniky Velez-Zuzulovej. Vo fantastickej atmosfére vyše 17-tich tisícok návštevníkov vyhrala slalom Američanka Mikaela Shiffrinová, Slovenka Petra Vlhová skončila deviata a Barbara Kantorová nedokončila prvé kolo.

Sezónny malý glóbus pre najlepšiu lyžiarku v hustých bránkach si desiatym miestom definitívne poistila Švédka Frida Hansdotterová. Shiffrinová, ako je v tejto sezóne jej zvykom, vyhrala s obrovským náskokom 2,36 s pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Velez-Zuzulová zaostala +2,77 a Vlhová rovné štyri sekundy, keď obe domáce spolufavoritky po 1. kole prenasledovali Američanku z druhej, resp. tretej pozície.

V druhom kole však najprv Vlhová spravila veľkú chybu a Velez-Zuzulová nestačila na dravú a plynulú jazdu Holdenerovej. Jej výsledok v Jasnej sa však zaraďuje do početných úspechov a rozširuje kolekciu pódiových umiestnení v pretekoch SP na 24, z toho 22 v klasickom slalome.

Hansdotterovej náskok

V priebežnom poradí slalomu má Hansdotterová už nedostihnuteľný 105-bodový náskok pred Zuzulovou. Tá bude svoje druhé miesto s 546 bodmi obhajovať v sobotu 19. marca vo finále SP vo švajčiarskom St. Moritzi pred tamojšou matadorkou Holdenerovou (511) a Češkou Šárkou Strachovou (564). Vlhová je zatiaľ šiesta s 389 bodmi.

Na rovnej štvorstovke je Shiffrinová, ktorá suverénne vyhrala prvé dva slalomy sezóny v Aspene, potom sa zranila a po návrate podobným spôsobom pridala pri ďalších dvoch štartoch rovnaký počet triumfov, tento v Jasnej je jej devätnásty v kariére Svetového pohára. Pritom slalomárska superstar oslávi presne o týždeň iba 21 rokov.

Vlhovej šestnástka

Úradujúca olympijská a svetová šampiónka i víťazka slalomového glóbusu SP už v prvom kole predviedla pod Chopkom svoju tradičnú konsolidovanú jazdu, ktorá má v súčasných hustých bránkach extra parametre. Shiffrinová s dvojkou na kombinéze stanovila pre ostatné súperky v náročných podmienkach čerstvého a ťažkého snehu osobitný boj ďaleko nad sekundovým mankom.

Na záver elitnej sedmičky sa jej najviac priblížila Velez-Zuzulová (+1,67 s), Vlhová šla so štrnástkou a pristála so stratou 1,88 s na treťom mieste zarovno s Holdenerovou. Obe Slovenky predviedli vynikajúce jazdy, každá svojským štýlom a najmä Vlhová sa prvotriedne vyrovnala so sťažujúcimi sa povrchovými podmienkami, hoci ona sama sa na nový sneh neponosovala.

Druhé dejstvo

V druhom kole snežiť prestalo a usporiadatelia mali čas na úpravu povrchu, pod ktorým bola týždne pestovaná tvrdá a ľadová platforma. Prinieslo to úžasné a dramatické preteky. Zo svojich pozícií trochu ustúpila Petra Vlhová, ktorej nevyšiel v spodnej časti výjazd po zlome a vyšla ďaleko mimo stopy.

„Mala som skvelú sezónu, len škoda, že mi to práve tu úplne nevyšlo. To ma veľmi mrzí, ale taký je šport. Mám toho ešte veľa pred sebou. Hlavne v prvom kole som si potvrdila, že na to mám. V druhom som sa vôbec nevedela chytiť, zle sa mi začínalo a nebola to moja jazda. Byť do desiatky je aj tak výborný výsledok. Ďakujem divákom, takáto atmosféra nie je ani v Rakúsku,“ vyhlásila v cieli Vlhová.

Domáci úspech

Naopak, tentoraz vyšlo takmer všetko Veronike Zuzulovej, tempo dokázala udržať až do cieľa v tento deň jej to stačilo na tretie miesto, po ktorom od únavy chvíľu v cieli ležala. Na tlačovej konferencie však vyhlásila: „Nemám slov. Je to asi najkrajší deň môjho života a zároveň asi aj najťažší. Naozaj bol ten tlak obrovský a som rada, že moje nervy sú zo železa. Ľudí som počula od štartu až do cieľa. Vedela som, že budú spokojní len s pódiovým umiestnením. Je to úžasný pocit a keby som si to mohla zopakovať, dala by som si aj ďalšie tri jazdy.“

(pb), foto: TASR