Viac foto v galérii

Aké kuriózne názvy niesli naše ulice?

n 5.4.2016 9:20 - Hlohovec

Poznáme to z každého slovenského mesta a väčšiny obcí- ak sa chceme niekam dostať, bez správnej adresy to nepôjde. Na akých kurióznych adresách sa na Slovensku žilo?

Pomenovania ulíc sa menili ako autority

Názvy ulíc sú dnes určované výhradne zastupiteľstvami obcí. No tie musia pritom dodržiavať striktné pravidlá. V zmysle platného zákona sa dnes nesmú ulice pomenovávať po žijúcich osobách, ich názvy nesmú byť dlhé, duplicitné v obci, urážajúce mravnosť, náboženské či národnostné cítenie, jazykovo nesprávne a nepriliehavé vzhľadom na obecnú históriu.

Fanúšikov Chucka Norrisa tak musíme vopred sklamať. Napriek tomu, že Chuck dokáže vyžmýkať zo „svetlušky“ 250 voltov a pretočiť ručičky na digitálkach, ulica po ňom zatiaľ, minimálne na Slovenku, pomenovaná nebude.  

Nový panovník- nová ulica

Pri výbere názvov ulíc sme sa poučili z histórie. Napríklad ešte v závere 19. storočia sa často pomenovávali po vtedajších významných osobnostiach. Napríklad v Uhorsku by ste v 19. storočí našli veľa ulíc pomenovaných po cisárovnej Sisi- Alžbetina ulica. O popularitu sa delila  so svojim manželom Františkom Jozefom I., po ktorom sa často pomenovávali námestia.

Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko. Námestie Františka Jozefa bolo v tom čase aj v Trnave a v Hlohovci. Najväčšiu ulicu v meste po ňom pomenovali v Piešťanoch, kde sa k nej pripájala Alžbetina ulica. Cisárovná Sisi tu mala svojich stálych obdivovateľov ešte dlho, dokonca jej venovali aj sochu. Nevýhodu tieto názvy mali najmä pri zmene panovníkov.   

Názvy ulíc sa kedysi menili častejšie

Po smrti panovníkov a striedaní generácii sa názvy ulíc často menili. Taký osud postihol aj trnavskú Hlavnú ulicu, v ktorej názvoch sa stretli aj viaceré vtedajšie politické špičky.  Niesla názvy Ulica Františka Rákociho, Masarykova, Hitlerova a Februárového víťazstva. Chceli by ste dnes bývať na takejto adrese?

O nič lepšie sa v tej dobe neviedol ani Trojičnému námestiu, ktoré bolo Námestím Františka Jozefa, Wilsnovým, Andreja Hlinku, Benešovým a Gottwaldovým, kým sa jeho názov ustálil do dnešnej podoby. Striedanie moci však zažila aj Štefánikova ulica v Hlohovci, v ktorej názve Hitlera vystriedal Stalin. O kúsok ďalej bola Ulica Marxova (dnes Za poštou).

Aj na Žabej ulici sa kedysi žilo

Rozvoj ulíc vždy reagoval na rozvoj miest. V minulosti často stačilo na ich pomenovanie využitie známych orientačných prvkov (vŕb, inštitúcií, potokov atď.). V tom čase sa napr. často opakovali názvy ako Vŕbová, Žabia ulica či majer (v Trnave sa takto volala Paulínska), pre ulice situované pri potoku. V Trnave boli však kedysi aj ulice Pri mlyne (Hornopotočná) a Za bitúnkom (Dolnopotočná).

Dnes si obce rady vyberajú názvy ulíc spojené s prírodou. Páčilo by sa vám bývať na Orgovánovej, Šípovej alebo Narcisovej ulici? Stačí si len vybrať. V neďalekých Smoleniciach zase veľkonočné sviatky privítali na tej najlepšej adrese- Zajačej uličke. Ale Peknú ulicu, ako v Trnave, zatiaľ ešte nemajú.

 

Text a foto: Adriána Kondlová